DÜNYANIN ETRAFINI DOLAŞMAK NE KADAR SÜRER?

Küçük İnsanlardan Büyük Sorular


DÜNYANIN ETRAFINI DOLAŞMAK NE KADAR SÜRER?

Rosie Swale-Pope, dünyanın etrafını koşarak dolaşmış büyükanne

Dünyanın etrafını yürüyerek dolaşmak ne kadar sürer bilmiyorum ama benim koşum 1789 gün sürdü. Koşarken tam elliüç çift ayakkabı eskittim!

Kocam öldükten sonra hayır işleri için koşmaya başladım ve bunu yaptığıma çok memnunum. İnsanlar, hayvanlar ve kendimle ilgili pek çok şey öğrendim.

Yaşadığım en unutulmaz deneyimlerden biri, Sibirya’daki ormanda bir kurt sürüsüyle olan karşılaşmamdı. Sibirya dünya üzerindeki en ıssız yer. Güzelliğin ve aşırı soğuğun hakim olduğu bir kış masalı diyarı.

Gece çadırdayken BİRDENBİRE bir gürültü duydum. Az sonra bir kurt kafasını çadırın içine uzattı. Burnunun önünden uzanan iri, tüylü pençeleriyle, kürkünün üzerinde eriyen kar zerreleri elmas gibi parlıyordu. Sonra arkasını dönüp gitti.

Kurt sürüsü beni uzaktan da olsa on gün boyunca izledi ama asla yanıma yaklaşmadılar ve bana zarar vermediler. O zaman, kurtların insanları koruyup kolladığına dair anlatılanları hatırladım.

Çok özel insanlarla karşılaştım. HER YERDE. Rusya’da karşılaştığım o dehşet verici adam elindeki baltayı sallayarak üzerime doğru koşmuş, sonra da bana paketlenmiş bir somun ekmeği kibarca uzatmıştı! Alexei adlı bir oduncuydu ve aç olduğumu düşünmüştü. Alaska’daki Beyaz Dağ’da karşılaştığım çocuklar, vahşi doğada bin altı yüz kilometre daha kat etmek için yola çıkmak üzereyken bana güzel bir sancak işleyip vermişlerdi. Öğretmenleri şöyle demişti: “Adınızı bir yıldıza verdik. Geceleyin gökyüzüne baktığımızda, sizi düşüneceğiz!”

Ve sonunda başardım. Dünyanın etrafını dolaştım. Galler Tenby’deki evimde, üzerinde bir çift ayak izi olan bir döşeme taşı var. İlk adımım ve son adımım. İkisinin arasında 32.000 kilometre var.

Bu güzel soru için teşekkür ederim. Eğer bir hayaliniz varsa, ne olursa olsun o hayalin PEŞİNDEN GİDİN!! Size bol şans diliyorum!

Gemma Elwin Harris - Küçük İnsanlardan Büyük Sorular


Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM