Navajo Kızılderili Kabilesi Festivali

Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 100 Şey


ABD: ARIZONA

Navajo Kızılderili Kabilesi Festivali

Window Rock, Arizona, ABD

Dinetah’a hoşgeldiniz! Güneybatının bu benzersiz ve güzel köşesi Navajo (ya da Dine) halkının anavatanıdır. Arizona’yı ve New Mexico ile Utah’ın bazı bölümlerini kapsar. Amerika’nın en büyük Kızılderili kabilesine mensup yüzellibinden fazla sakiniyle kendini yöneten yarı özerk bir bölgedir.

Her Eylül, Navajo Festivali, dünyanın en büyük Kızılderili toplantısı için tüm Navajoları biraraya getirir. Festival, Navajo yaşamının gizli kalmış çok eski geleneklerini ve modern gerçeklerini deneyimlemek için büyük bir fırsattır.

Navajoların, kesinlikle kendilerine özgü bir iş yapma biçimleri vardır. Festival, standart kasaba fuarlarının tipik unsurlarını Navajo’nun karmaşık inançları ve ayinleriyle harmanlar. Çiftlik hayvanları gösterisine göz attıktan ya da bazı karnaval hayvanlarına bindikten sonra, Sukabağı Dansını, Davul Yarışmasını ya da Büyük Meclis’i seyredebilirsiniz.

Hafta boyunca yapılan en büyük etkinliklerden biri Bedava Barbekü Şölenidir. 10.000’den fazla Navajo, ince çelik levhayla ve toprak yığınıyla kaplı büyük çukurlarda özel olarak pişirilen birbuçuk tondan fazla bifteği yerler. Şölen, yerel kuruluşların, hamilikleri için Navajolara teşekkür etmesinin bir yolu olarak başlamıştır ve daha sonra ABD’deki tüm Kızılderili özel bölgelerinde yaşayan arkadaşların, ailelerin ve komşuların büyük buluşmasına dönüşmüştür.

Festivalin öne çıkan başka bir aktivitesi ise, tipik güzellik yarışması formatını farklı şekilde uygulamalarıdır: Navajo Meclisi Prensesi Töreni. Burada mayolu geçiş yapılmaz; yarışmacılar dans etme yeteneklerine, “geleneksel yeteneklerine” ve topluluğa katkılarına göre değerlendirilirler. Şanslı şampiyon, ülke genelindeki tüm Kızılderili aktivitelerinde halkı temsil eder.

Ayrıca Navajo Halkı Profesyonel Rodeosunu görmek isteyebilirsiniz. Navajoların, uzman at bakıcısı ve binicisi olarak şöhretleri vardır ve sadece Kızılderililerin katılabildiği bu gösteri, cesur rodeo stillerini ortaya çıkarır. Boğa güreşi, kementle dana yakalama, serbest kement ve fıçı yarışı etkinlikler arasındadır.

Yanınızda nakit olsun çünkü satılık bolca el sanatı ürünü olacaktır. Geometrik desenli Navajo halılarına ve battaniyelerine bakın. Ayrıca bol miktarda gümüş ve turkuaz takı bulacaksınız (bir diğer Navajo özelliği). Kendinize güveç koyun eti ve kızarmış ekmekten oluşan geleneksel Navajo yemeği ısmarlamak için para ayırın. O kadar iyi ki, kocaman bir “ahehee” diyeceğinizden eminiz (Navajo dilinde “teşekkürler” demektir).

Giderken:

Navajoların çoğu, dini inançlarından dolayı fotoğraflarının çekilmesini istemezler. İlkönce izin isteyin. Window Rock’dayken, Navajo Müzesine uğrayın. Orada Navajo tarihi, dini, sanatı ve el sanatı hakkında her şeyi öğrenme şansınız olacak. Navajo ülkesinde arabayla gezerken, radyonuz KTNN AM 660’a ayarlı olsun. “Navajo Halkının Sesi” olarak bilinen istasyon, Navajolar tarafından işletilir ve hem İngiliz, hem de Navajo dilinde müzik ve yerel haber yayını yapar.

Neil Teplica & Dave Freeman - Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 100 Şey


Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM