RÜYALAR NASIL YAPILIR?

Küçük İnsanlardan Büyük Sorular


RÜYALAR NASIL YAPILIR?

Alain de Botton; Filozof

Çoğu zaman aklınıza hükmettiğinizi düşünürsünüz. Legolarla mı oynamak istiyorsunuz? Beyniniz emrinize amade. Kitap okumayı mı seviyorsunuz? Harfleri bir araya getirebilir, karakterleri hayalinizde canlandırabilirsiniz.

Ama geceleri garip şeyler olur. Yatağa girdiğinizde aklınız en acayip, en inanılmaz ve bazen de en ürkütücü gösterileri sahneye koyar.

Amazon Nehri’nde yüzebilir, bir uçağın kanadına asılı kalabilir, en nefret ettiğiniz öğretmenin dersinden beş saatlik bir sınava girebilir ya da bir öbek solucan yiyebilirsiniz. Gerçek hayattan bildiğiniz ve belki de hiç dikkatinizi çekmemiş olan şeyler rüyalarınızda film gibi capcanlı karşınıza çıkabilir: Gazete bayisine koşan adam, Zanzibar’da tatil yaptığınızı gördüğünüz rüyada başrolü üstlenebilir. Okulda hiç konuşmadığınız bir çocuğu rüyanızda en iyi arkadaşınız olarak görebilirsiniz.

Eskiden insanlar rüyaların geleceğe dair ipuçları taşıdığına inanırdı. Oysa artık rüyaların, günün sonunda aklımızın yaptığı bir yeniden düzenleme ve kendine çeki düzen verme işlemi olduğunu düşünüyoruz.

Rüyalar neden bazen ürkütücüdür? Gün içinde bizi korkutan şeyler olabilir ama o kadar meşgulüzdür ki, bunlar üzerinde doğru dürüst düşünmeye zaman bulamayız. Geceleyin, güven içinde uyuduğumuz sırada korkularımız dizginlerinden boşalır. Ya da bazen gün içinde yaptığınız çok güzel bir işe aceleniz olduğundan yeterince zaman ayıramazsınız. O zaman da yaptığınız iş birdenbire rüyanızda karşınıza çıkabilir. Rüyalarda kaçırdığınız fırsatları tekrar yakalar, verdiğiniz zararları telafi edersiniz; sevdiğiniz şeylerle ilgili senaryolar oluşturur, normal koşullarda zihninizin ötelediği korkuları keşfedersiniz.

Rüyalar, günlük yaşamdan hem daha heyecan verici hem daha ürkütücüdür. Rüyalar, beynimizin muhteşem bir makine olduğunun ispatıdır. Ev ödevi yaparken ya da bilgisayarda oyun oynarken farkına varmasak da, beynimizin aslında neler yapabileceğinin göstergesidir. Rüyalar, bize düşündüğümüz kadar da kendi kendimizin patronu olmadığımızı gösterir.

Gemma Elwin Harris - Küçük İnsanlardan Büyük Sorular


Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM