HAYATIN EL KİTABI

Focus – Hayatın El Kitabı


Kellik neden kadınlardan çok erkeklerde görülür?

Kellik, kesin olmasa da genellikle kalıcıdır. Erkeklerde kısmi kellik, testosteron fazlalığından ötürü oldukça yaygındır. Aynı zamanda kalıtsaldır da. Kelliğin ilk aşaması, başın tepe kısmında görülen saç kaybıdır. Zayıflayan saç telleri zamanla dökülmeye başlar. Sonuçta, çoğunlukla başın gerisinde ve yanlarında saç kalır. Kadınlarda, genellikle menopozdan sonra görülebilen kellikte ise, saçlar daha çok yanlardan dökülür. Kafa derisinde saç ekilmesi dışında kelliğin başka bir çözümü yoktur. Yüksek tansiyon ilacı olan Minoxidil"in yan etkisi olarak saç artışı görülmektedir. ABD ve Kanada'da genellikle minoxidil, doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

Dünya mı yaşlı Ay mı?

Dünya ile Ay'ın yaşları birbiri ile tamamen aynı. Çünkü Ay da, Güneş ve gezegenlerle aynı zamanda, yani 4.6 milyon yıl önce oluştu. İlk başta Ay, erimiş kayalardan oluşan kırmızı, sıcak bir top gibiydi. Dünya'dan çok daha küçük olan ve sadece 3467 kilometre genişliğindeki Ay'ın soğuyup sertleşmesi ise, küçüklüğü nedeniyle Dünya'ya göre daha çabuk oldu.

Uygarlık ne zaman doğdu?

Bu sorunun cevabı daha çok "uygarlık" denince ne anlaşıldığına bağlı... Çoğu bilgine göre bir toplumu uygar olarak nitelendirebilmek için politik düzen içinde, asker, köylü, din adamı, bürokrat arasında net bir iş bölümü olan karmaşık bir sosyal yapının bulunması gerekiyor. Uygarlık için kentlere ihtiyaç var ve tabii ki bir de yazıya...

Bu standartlara ulaşan ilk insanlar, Mezopotamya'da M.Ö 5000 yılından itibaren kent medeniyetini geliştiren Sümerlerdi... M.Ö 3100 yılında tam olarak bir uygarlık kurarak ilk organize dini, yazıyı, sağlık örgütünü ve ileri metal işini geliştiren Sümerler, aynı zamanda çevreye de ilk zarar veren insanlar oldular. Fazlaca sulanmış toprakları zamanla verimliliğini yitirdi ve M.Ö 2000'li yıllarda Sümer uygarlığının çöküşüne neden oldu.

Sümerleri hemen sonra Nil kıyısındaki Mısırlılar (yazılı kayıtlar M.Ö. 3100 yılından başlıyor) ve M.Ö. 1600 yıllarında başlayan Indus uygarlığı izledi. Yeni Dünya'da, Aztek ve Inka uygarlıkları -her ne kadar resmi bir yazı formları olmadıysa da - 400 sene kadar sonra Meksika ve And Dağları'nda kuruldu.

Focus – Hayatın El KitabıShare this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM