İŞTE PLUTON

PLUTON


Plüton gezegeninin yüzeyine şu ana kadarki en yakın uçuşunu yapan NASA'nın uzay aracı New Horizons'tan (Yeni Ufuklar) ilk en ayrıntılı fotoğraf geldi. Uzay aracının, tarihteki ilk Plüton'a en yakın uçuşu sayesinde bu fotoğraf alınabildi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) dokuz yıldır uzayda seyahat eden uzay aracından gelen ilk görüntünün ardından Pluton'a ait bugüne kadar çekilmiş en ayrıntılı fotoğrafı geçti.

Fotoğrafa göre, artık gezegen sayılmayan Pluton'un yüzeyinde onlarca dağa benzer yükseltiler bulunuyor. Üstteki fotoğrafta bu durum ayrıntısıyla görülüyor. 

NASA ayrıca 4 fotoğraf daha yayınladı. New York Times'ta yer alan bilgilere göre "cüce gezegen"in üzerinde 100 milyon yıldan daha yaşlı olmayan kraterler yer alıyor. Ayrıca çekilen fotoğraflara göre yaklaşık 3 bin 352 metre yüksekliğinde buz dağları da yer alıyor.


CHARON

Öte yandan Pluton'un en büyük uydusu Charon'un da fotoğrafları çekildi. Bunlara göre uydunun üzerinde (fotoğrafa göre Kuzeydeki) büyük düzlüğe dünyaca ünlü yazar Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi adındaki üçleme romanında yer alan Orta Dünya'daki"Mordor"un adı verildi. Uydunun üzerinde (sağ bölgesindeki çizgi) de 6.4 ila 9.6 kilometre büyüklüğünde kanyonların olduğu belirlendi.


Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM