MAYMUNLAR NEDEN MUZ SEVER?

Gemma Elwin Harris - Küçük İnsanlardan Büyük Sorular


MAYMUNLAR NEDEN MUZ SEVER?

Daniel Simmonds, ZSL Londra Hayvanat Bahçesi görevlisi

Maymunlar çok farklı yiyeceklerle beslenir. Sebze meyve, çeşitli tohumlar, yapraklar, hatta böcek yerler. Fakat muza bayılırlar çünkü muz tatlı ve lezzetli bir meyvedir. Tıpkı biz insanlar gibi maymunlar da leziz yiyecekleri severek yer ve muz onların favori besinlerinden biridir.

Bir de maymunlar mümkün olduğunca çabuk yemek isterler ki, diğer maymunlar yiyeceklerini almasın. (Maymunlar son derece yaramaz olabilir, birbirinin yemeğini çalabilir.) Yumuşak ve kolay çiğnenen bir meyve olduğu için maymunlar muzu çabucak yiyebilir.

Farklı maymunların muz yeme tarzları da farklıdır. Çok açgözlü olanlar muzu bütün halinde, kabuğuyla, olduğu gibi mideye indirir. Diğerleri kabuğunu soyup sadece içindeki yumuşak meyveyi yer. Bazı maymunlar muzun kabuğunu soymakta çok becerikli olmadıkları için, yumuşak meyve bir uçtan pırtlayana kadar meyveyi sert zeminde yuvarlar. Bu, muz yemek için kullandıkları akıllıca ama oldukça pis bir yöntemdir!

Maymunlar tırmanmak, koşmak ve ağaçlarda sallanmak için çok enerji harcar. Muzda früktoz denen şeker bulunur ve früktoz maymunlara bütün bunları yapabilmek için gereksinim duydukları enerjiyi verir.

Gemma Elwin Harris - Küçük İnsanlardan Büyük SorularShare this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM