Yaşamın Tarihi

Deniz Şahin - 50 Soruda Yaşamın Tarihi


Sunuş

Bir kitabın en nitelikli okuması, sanırım ya bizzat kitabın yazarıysanız mümkün ya da göreviniz ya da ereğiniz gereği kitapla sıkı fıkı bir ilişki içine giriyorsanız... Bu nedenle kendimi 50 Soruda dizisi kitaplarının en şanslı okuru sayıyorum. Kitapları yayına hazırlarken, metnin çeşitli açılardan işlenmesini de içeren görevim, metnin sunduğu bilgi çerçevesi, kurgusu, dil özellikleri, anlatımı vs. üzerine çalışma gerekliliği, çok yönlü ve etkin bir okuma yapmamı zorunlu kılıyor. Bu süreç de doğal olarak yıllardır düzenli düzensiz edindiğim bilimsel bilgilerin temel ve sistem kazanmasını sağlıyor. Bunda, 50 Soruda dizisinin niteliği de etken tabii. 50 Soruda kitapları, ele aldığı konudaki bilimsel birikimi sistematik bir biçimde yansıttığı gibi, ulaşılan son aşamaları da içermeyi hedefliyor. Bu da dizi kitaplarının genelini okuyan okur için, sağlam bir bilim kültürü altyapısı demek...

Okumakta olduğunuz kitap, yayına hazırlık sürecinde şunu düşündürttü bana: Ortaöğretimde bir “evrim” dersi olsa, Deniz Şahin’in yazdığı 50 Soruda Yaşamın Tarihi kitabı, bu ders için bulunmaz bir kaynak olurdu... “İçindekiler” sayfalarında yer alan 50 soru başlığına göz atarsanız, sanırım bana hak vereceksiniz. Yazar kitabı, yaşam/canlılık ve yaşamın evrimiyle ilgili en temel bilgileri verecek ve bu konularda bilimsel bir bilinç oluşmasına yardım edecek şekilde kurgulamış; ama bununla yetinmemiş, ele aldığı konularla ilgili çok geniş bir çerçevede akla takılabilecek tüm noktaları ve popüler ilgi alanlarını da kitabın bağlamına katarak, birçok okuru yakalayabilecek zenginlik, güncellik ve ilgi çekicilikte bir içerik yaratmış: Örneğin “CERN deneyleriyle yapılmak istenen nedir?”, “Dinozorlar Devri” başlıkları yazarın bu çabasını gösteriyor.

Yazar, bilimsel okumalar öncesinde oluşabilecek “anlaşılmazlık” önyargısını kırmak için de elinden geleni yapıyor. Yanıtları yalın bir kurguyla, şekillerden de yararlanarak ve tanık olduğumuza göre, çeşitli okurlar üzerinde test ettiği bir anlaşılırlıkla veriyor.

Deniz Şahin, 50 Soruda dizisinin şimdilik en genç yazarı. Kitabın ön kulağındaki özgeçmişinden okuyacağınız gibi, genç akademisyen kuşağının, evrim karşıtlığı özelinde gelişen bilimdışılıkla mücadele etmeyi kendine görev edinmiş üyelerinden. Tabii ki, yaşamın tarihinden söz etmek, asıl olarak evrimden söz etmeyi gerektirir. Ama yazarın “Evrim kuramıyla ilgili yanlış bilinen noktalar nelerdir?” biçiminde bir soru formüle etmesinde, az önce söz ettiğimiz niteliğinin belirleyici olduğunu sanıyorum.

Keyifle okumalar...

***

Elinizde özgün ve nitelikli bir örneğini tutmakta olduğunuz “50 Soruda” dizisi, bilimin ve felsefenin temel kuramlarını ve alanlarını konu edinen, Türkiyeli bilim insanlarının kaleme aldığı popüler bilim kitaplarından oluşuyor. Bu kitaplar, bilimin, anlaşılmaz, karmaşık, hayattan kopuk, soğuk, kuru ve teknolojiye indirgenmiş bir bilgi yığını olmadığını; tam tersine, evreni, doğayı, toplumu ve insanı anlamak için doğru anahtarlar sunan; bilime, öğrenme coşkusu uyandıran; en güvenilir bilgi kaynağı olduğunu ve sağlam bir düşünme yöntemi kazandırdığını gösterebilmeyi hedefliyorlar.

Bir aydınlanma hizmeti olarak tasarladığımız “50 Soruda” dizisinin 23 kitaplık listesinin tamamına ve bu kitapları edinebilmekle ilgili özel kampanya duyurularına, elinizdeki kitabın arka sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Herkese bilim!

Nalân Mahsereci

Önsöz

Mustafa Kemal Atatürk’ün yeni nesillere bıraktığı en önemli miraslardan birisi, dünyaya bakış açımızı şekillendirecek bir düşünce biçimidir. Daima ileriye ve daha güzele gitme isteği bu düşünce şeklinin temelinde yatar. Bu isteği gerçekleştirebilme yeterliliğinin üzerine kurulduğu temel ise, bilim ve bilimsel düşüncedir. Bize düşen, bilimsel düşünceyi yaşamımızın temeline oturtmak ve sadece belirli yerlerde değil, tüm davranış ve kararlarımızda bilimselliği temel almaktır.

Bu yolda yapacağımız ilk ve en basit iş daha fazla bilmek için daha fazla okumaktır. Uğur Mumcu’nun “bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olunmaz” sözü bu duruma çok uygun bir söz. Bu yüzden “50 Soruda...” kitap dizisi projesi çok önemli bir görevi üstleniyor. Hayatımızı şekillendiren en temel konularda, bilinmesi gereken noktalar her okuyucunun anlayabileceği güncel bir dille anlatılıyor.

Bu dizinin bir parçası olan 50 Soruda Yaşamın Tarihi kitabında, büyük patlamadan günümüze kadar geçen milyarlarca yıl içerisinde, evren, Güneş Sistemi ve Dünya’nın şekillenmesini, basit moleküllerden en karmaşık yapıdaki organizmaların nasıl oluştuğunu, milyarlarca yıllık evrim sonucunda yaşamın dünya üzerinde nasıl çeşitlendiğini, hangi aşamalardan geçerek günümüze geldiğini ele aldık. İnsanoğlunun, milyarlarca yıllık yaşam tarihinin son noktasında ortaya çıkışma ve dünyanın düzeni üzerindeki olumsuz etkilerine değindik. Yaşamın milyarlarca yıldır süren görkemli hikâyesi içinde ortaya çıkan milyonlarca farklı türün dünya üzerini sardığını, insanoğlunun ise bu türlerden sadece bir tanesi olduğunu açıkça vurguladık. Verdiğimiz her bilgi, kaynaklara ve bilimsel deney sonuçlarına dayanmaktadır. Bu sonuçlar kolay elde edilmemiştir. Yüzlerce yıl boyunca sayısız bilim insanı, bilimin gelişmesi için hayatlarını feda etti. Yapılan binlerce deney, elde edilen sayısız kanıt sonucu, bilim günümüzdeki seviyeye ulaştı.

Bu noktada bizlere düşen, bu bilgiyi almak, özümsemek ve yaşamımızın temeline oturtmaktır. Daha çağdaş ve ileri bir yaşam için, daha çok bilmek için, daha çok okumalı, bilimsel ilerlemeden yana olmalı.

***

Son olarak kitabın yazım sürecinde bana destek olanlara teşekkür etmek istiyorum. Umarım gözden kaçırdığım kimse olmamıştır. Öncelikle, Bilim ve Gelecek yöneticisi Ender Helvacıoğlu ve editörümüz Nâlan Mahsereci’ye bu kitap dizisini kültür yaşamımıza kazandırdıkları ve bana gösterdikleri destek ve sabırdan dolayı teşekkür ediyorum.

Aileme de desteklerini eksik etmedikleri için teşekkür ederim. Özellikle ablam Nevin Şahin, beni sürekli motive etmiştir. Tabii bir de ailemizin neşe kaynağı, yeni üyesi var. Yeğenim Doğa Şahin, henüz 19 aylık. Ona teşekkürümü bir fotoğrafını kitap içinde kullanarak vermek istedim. Cem Evren, Özay Özcan başta olmak üzere Manisa ve Havza’daki kuzenlerime, kitabın dili üzerine yaptıkları önerilerden dolayı teşekkür ederim. Umuyorum keyifle okuyacakları bir kitap olmuştur.

ITÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden teşekkür etmek istediğim çok arkadaşım var. Pınar Hüner, Ceren Alkım, Haşan Kahraman, Abdullah Sert, Sakip Önder, Urartu Özgür Şafak Şeker, Volkan Demir, Koray Yeşiladalı, Esra Yuca ve Anıl Cebeci başta olmak üzere adlarını buraya yazamadığım tüm arkadaşlarıma, kaynaklara erişmemdeki yardımları ve kitabın akıcılığı ve dili üzerine önerileri için teşekkürü borç bilirim. Kapak görseli uygulamasına katkılarından dolayı arkadaşım Cumhur Omay’a ayrıca teşekkür ederim.

Deniz Şahin, Şubat 2010

Deniz Şahin - 50 Soruda Yaşamın Tarihi
Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM