NEDEN HIÇKIRIRIZ?

Gemma Elwin Harris - Küçük İnsanlardan Büyük Sorular


NEDEN HIÇKIRIRIZ?

Harry Hill, Komedyen ve eski pratisyen hekim

Hıçkırık temelde göğüs boşluğunuzla karın boşluğunuz arasındaki kasın seğirmesidir. Bu ince, trambolin benzeri kas akciğerlerin tabanını örter; dolayısıyla seğirmeye başladığında küçük nefesler almanıza yol açar ki bu da hıçkırık sesine neden olur. Bu kasa diyafram diyoruz.

Çoğumuz, hızlı yemek yedikten ya da soğuk veya gazlı bir içecek içtikten sonra hıçkırmaya başlarız. Karnımızda oluşan şok etkisi diyaframın kısa ve hızlı hareketlerle kasılmasına neden olur (sanki elektrik şoku verilmişçesine). Bu kasılmanın etkisiyle havanın hızla akciğerlere doğru çekilmesi, boğazımızdaki ses tellerinden geçen havanın “hıçk!” sesi çıkarmasına yol açar.

Daha sonra diyafram bir süre rastgele kasılır, neyse ki genellikle birkaç dakika içinde sakinleşir. Ama ünlü bir vakada, Amerika’daki talihsiz bir adam tam altmış sekiz yıl boyunca hıçkırmıştır!

Çoğu doktor size hıçkırığın nedenini az önce anlattığım şekilde açıklar. Ama ben başka bir teoriyi tercih ediyorum:

Yediğimiz yemek, midemizde parçalanıp ölür ve hayaleti ortaya çıkar. Midede kapana kısılan yemeğin hayaleti kaderine lanetler yağdırmaya başlar. Bazen bu sesleri midenizden gelen "gurultular" olarak duyarsınız.

Hayalet yaşamak için yemek zorundadır. Nitekim yer de. (Aslında midedeki hayaletler açgözlülüğüyle tanınır.) Ne zaman bir parça kek ya da patates kızartması yiyecek olsanız, midenizdeki hayalet bayram eder. O yerken, yediğiniz yeni yemek de ölür ve yiyecek isteyen daha çok hayalet ortaya çıkar ve bu böyle sürüp gider. Sonunda mide, bu döngünün değişmesini isteyen öfkeli hayaletlerle dolup taşar.

Çok geçmeden birbirinden bağımsız bu hortlaklar güruhu, güçlerini bir araya getirerek çok daha fazlasını yapabileceklerine karar verir. Kendi aralarında bir lider seçip bir hayalet birliği oluştururlar ve bir tür mide SUPERHAYALETİ haline gelirler! Bu süperhayalet yeterince büyüdüğü zaman HIÇKIRIK olarak kendini belli eden bir dizi bebek hayalet ortaya çıkar! Sonunda süperhayalet patlar, biz buna "geğirti" deriz; sonunda süreç baştan başlar.

En azından bana böyle anlatmışlardı. Sizce hangisi doğru?

Gemma Elwin Harris - Küçük İnsanlardan Büyük Sorular
Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM