Anonim Olmak Güzel

John Brockman - Senin Tehlikeli Fikrin Ne


Anonim Olmak Güzel

Anonim olmak güzel; bu tehlikeli bir fikir.

Karmaşık algoritmalar ve ileri teknoloji, şimdiye dek olduğundan daha fazla mümkün olan sanal ortamlarda gerçek anlamda bir anonim olma olanağı yaratıyor. Aynı zamanda, bu gelişmiş teknoloji fiziksel yaşamdaki mahremiyeti güçleştiriyor. Bizi maskeleyen her adımda, tamamen maskemizin ortadan kalkmasına doğru iki adım atmış oluyoruz. Arayanın kimliğini gösteren telefonumuz oluyor, ayrıca numaramızı gizleyebiliyoruz, ya da sadece numaramızı görmesini istemediğimiz insanlardan gizleyebiliyoruz. Yakında, biyometrik izleme başlayacak nerdeyse saklanabilecek bir köşe kalmayacak. Bir insan hakkında her şeyin öğrenilebildiği ve arşivlenebildiği bir dünya, mahremiyetin olmadığı bir dünyadır ve bu yüzden pek çok teknolog, mahremiyete karşılık rehin olarak kolay anonim olma seçeneğinin devam etmesinden yana.

Bununla birlikte, şimdiye kadar gördüğüm kadarıyla anonimliğin yaygın olduğu bütün sistemler çöküyor. Wikipedianın onuruna sürülen son leke anonim ifadelerin kolaylıkla herkesin bilgisine sunulabilmesinden kaynaklanıyor. Anonim olmaktan zarar gören toplumlar ya çöker, ya da artık anonim değil, uydurma bir takma isimle aranabileceğiniz bir sistem olan södoanonim (eBayde olduğu gibi) olur.

Anonimlik nadir metaller gibi. Bu elementler bir hücrenin canlı kalması için gerekli, ama ihtiyaç duyulan miktar ölçülebilmesi zor olacak kadar küçük. Büyük miktarlarda olunca, bu ağır metaller bilinen en zehirli maddeler. İnsanı öldürür. Anonimlik de aynı. Eser miktarda olursa sistem için iyi çünkü üstü kapatılmaya çalışılan bazı gerçeklerin ortaya çıkmasına olanak sağlar. Ama bu anonimlik önemli bir miktarda varsa sistemi zehirler.

Ortalarda dolaşan tehlikeli bir fikir var: Anonim olma seçeneği her zaman olmalı, çünkü o, kontrol teknolojilerine karşı soylu bir antidot. Böyle düşünmek, vücudunuzu güçlendirmek için içindeki ağır metal düzeyini yükseltmeye benziyor.

Mahremiyet ancak güven ile kazanılır ve güven sürekli bir kimlik - sahte kimlik olmamak kaydıyla - gerektirir. Sonuçta güven ne kadar büyükse o kadar iyi. Tüm toksinler gibi anonimlik de mümkünse sıfıra yakın bir düzeyde kalmalı.

Kevin Kelly

Kevin Kelly, Wired'ın bağımsız editörü ve Cool Tools (Mükemmel Araçlar)'un yazarı.

John Brockman - Senin Tehlikeli Fikrin NeShare this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM