DÜNYA İLK OLUŞTUĞU ZAMANLAR

DÜNYA İLK OLUŞTUĞU ZAMANLARDA NASIL GÖRÜNÜYORDU?


Pek tekin bir yer değildi. Görseniz, böyle bir gezegende yaşamın filizlenebileceği ihtimaline güler geçerdiniz.

Gezegenimiz 4,54 milyar yıl önce oluşmaya başladı. O sırada henüz Güneş Sistemi sakin bir yer değildi; yeni oluşmaya başlayan gezegenler ve çılgınca hareket halinde olup birbirlerine çarpan gökcisimleri nedeniyle tam bir kaos ortamı hüküm sürüyordu. Çok geçmeden gezegenimize, Mars büyüklüğünde olduğu tahmin edilen bir gökcismi çarptı. Trilyonlarca atom bombasının etkisine denk olduğu düşünülen bu çarpışma gezegenimiz üzerinde muazzam derinlikte magma okyanusları oluşmasına sebep oldu. Ay da aynı çarpışmanın etkisiyle dünyadan uzaya saçılan kaya parçalarıyla oluştu. Bu olaydan sonra dünya git gide soğudu ama sonraki 700 milyon yıl boyunca sakinleşemedi. Dev kaya parçaları magma okyanusunda eriyor, soğuyan kayalardan etrafa karbondioksit, azot ve su buharı yayılıyordu. Tüm bunlar gezegenimizin oksijenden yoksun bir atmosferi olmasına yol açtı. Zamanla daha da soğudu ve yoğun buhar, yağmur olarak yere düşmeye başladı. Bu, okyanusları doldurmaya başlayan ilk içerikti. Ama ilk okyanuslar da kısa ömürlü oldu. O zamanlar gezegenimiz gökcismi bombardımanı altındaydı ve çarpan gökcisimlerinin bazıları okyanusları buharlaştıracak kadar büyüktü.

3,8 milyar yıl önce bu etkiler dinmeye, sıvı su kalıcı olmaya başladı. Böylece kimyasal reaksiyonlar oluştu, organik moleküller meydana geldi ve gezegenimiz daha sonra ortaya çıkacak olan yaşam için ilk koşulları yerine getirebilecek duruma erişti. Çok geçmeden yaşamın ilk kıpırtıları başladı.

İlk kıtaların nasıl şekillendiği konusunda bir fikir birliği yok ama Dünya oluşmaya başladığı anda kıtalar da şekillendi. Bilim insanları ortaya çıkan oluşumun tek başına dev bir kıta olduğunu düşünüyor. Okyanuslar suyla dolmaya başladıkça levha tektoniği işi devraldı ve bu tek kıtayı parçalayıp yeni kıtalar oluşturdu. Bazıları birbiriyle çarpışıp dev dağları yükselttiler. Örneğin Himalayalar’ın bu şekilde oluştuğu biliniyor. Daha sonra çeşitli defalar yine bu kıta parçaları birbirleriyle bütünleşip tek bir süper kıta yarattı ama her seferinde yine ayrıldılar. Bu süper kıtalardan en ünlüsü Pangea 200 milyon önce parçalanıp iki dev kıtaya dönüştü. Sonra bu iki kıta da bölündü ve bugünkü kıtaların oluşumuna kadar şekil değiştirmeye devam ettiler.

Popular Science - Haziran 2016

Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM