FLORENCE BALLARD

Malcolm Forbes - Nasıl Öldüler


FLORENCE BALLARD,  30 Haziran 1944 - 22 Şubat 1976

Detroit’teki Brewster Toplu Konut Mahallesi’nden başlayıp pop müziği satış rekorları listesinin tepelerine yükselen üç genç siyah kız, Supremes adlı grubu kurmuş, 1960’ların en inanılmaz başarı öykülerinden birini yaşamışlardı. “Come See About Me” gibi, “Stop, in the Name of Love” gibi hit parçaları, Beatles ya da Rolling Stones gibi grupların Amerika’yı tümüyle istila etmesini önleyen şarkılardı.

Bütün bunlar ilk önce Florence Ballard’ın fikriydi. Ballard hemşire olmak niyetindeyken, arkadaşı Mary Wilson’un yardımıyla bir şarkı grubu kurmuştu. Üçüncü kız gruptan ayrıldığında, yerine son üyeleri Diana Ross’u aldılar. Supremes grubu 1961’de Motown’la anlaşma imzaladı. Liseyi yeni bitirmişlerdi.

İlk başlangıçta önemli ve çok tanınmış gruplara vokal yaptılar. Ama daha sonra 1964’te ilk hit parçaları olan “Where Did Our Love Go?” şarkısı listelere girince, Diana Ross bir yıldız oldu, Wilson’la Ballard kollarını havada coşkuyla sallayıp, “Uuuh, aaah,”ları söylemeyi sürdürdüler.

Ballard böyle arka planda kalmaktan hoşlanmamıştı, ama Supremes öyle başarılıydı ki, bir süre bu şöhret sarhoşluğu hoşuna gitti. Televizyondaki her programda röportaj yaptılar, Londra’da konser verdiler, akıl durdurucu giysiler giydiler, fotoğrafları moda dergilerinde yayınlandı. 1965’e gelindiğinde, henüz 21 yaşına yeni gelen genç kızların her birinin 250.000 dolar kazanmış olduğu tahmin ediliyordu. Ama bu paranın büyük bölümü Motown’da duruyor, Motown tarafından çok çeşitli yatırımlara yöneltiliyordu. Kazancı büyük oranda artınca Ballard kendine çok güzel bir ev aldı, erik pembesi renginde bir Cadillac Eldorado’yla dolaşmaya başladı.

Ama 1967’de bu şatafatlı turneler Ballard’ı oldukça fazla yormuştu. Sürekli içmeye başladı, kilosunu kontrol altında tutamayıp şişmanladı, bazen ses kayıt randevularına ya da konserlere hiç nedensiz gelememeye ve aksatmaya başladı. O yaz Las Vegas’ta, Flamingo Oteli’ndeki gösterileri sırasında Ballard ya işten kovuldu, ya da kendisi ayrıldı. Bir süre aşırı yorgunluk nedeniyle hastanede yattı, ardından solo şarkıcı olarak ABC plak şirketiyle bir kontrat imzaladı. Motown onun kendini reklamlarda eski Supremes üyesi olarak tanıtmasına izin vermedi. Bundan sonra Ballard birkaç başarısız single yaptıktan sonra, adı plak etiketlerinden düştü.

Ballard’ın bundan sonra adını duyuruşu 1975’te oldu. Gazete haberleri onun kocasından ayrıldığını, üç çocuğunu geçindirmek için devletten haftada 95 dolar yardım alarak yaşadığını yazıyordu. Daha önce Motown’a karşı, eski telif haklarıyla ilgili olarak açtığı davayı kaybetmişti. Evi ipotekten gitmiş, doğduğu yer olan Brewster Mahallesi’nden yarım mil ötede, annesinin oturduğu dubleks daireye yerleşmişti. Yüz kilo geliyor, beslenmesini düzenlemek ve tansiyonu için ilaç alıyordu. Bir röportajında şöyle demişti: “Bazen rüyamda, Diana ve Mary ile birlikte, Copa gibi büyük yerlerde sahneye çıkışımızı görüyorum. Her şeyim vardı bir zamanlar. Hiçbir şeye ihtiyacım yoktu. Supreme’dim. Şimdi? Şimdi hiçbir şeyim yok.”

Kısa bir süre sonra Ballard kocasıyla barıştı, aile Detroit’e, kendi evine taşındı. Derken 21 Şubat 1976 akşamı, 31 yaşındaki Ballard, kollarının ve bacaklarının uyuşmaya başladığını fark etti. Hastalığın ciddi olduğu anlaşılınca hemen o gece hastaneye yatırıldı, ertesi sabah orada kalp krizinden öldü.

Malcolm Forbes - Nasıl ÖldülerShare this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM