İLKLERİN KİTABI

Trevor Homer - İlklerin Kitabı


Briket

"Mimari iki tuğlayı dikkatlice yerleştirmekle başlamıştır"

MILES VAN DER ROHE (1886-1969)

Briket insanoğlunun, ilk kullandığı yapı malzemesidir. Bu bağlamda yaklaşık 6000 yıllık bir geçmişe sahip olan briketin ilk kez Babil'de kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Ateş yakmak için bölgede yeterince kereste bulunmadığından, Tigris ve Euphrates (Dicle ve Fırat) nehirlerinden çıkarttıkları kili şekillendirip, bölgede çok etkili olan güneşte kurutup briket ürettikleri ortaya çıkmıştır.

İlk fırında kurutulmuş briket, günümüzden tam 5000 yıl önce Mezopotamya'da yine Babilliler tarafından kullanılmıştır. Kereste ithal etmek çok pahalıya mal olduğu için, ilkin güneşte kuruttukları briketleri, daha sonra kilden yaptıkları fırınlar içinde kurutmuşlar ve bunları yapı malzemesinin yani sıra kaldırım yapmakta da kullanmışlardır. Bu doğrultuda briketten yapılmış birçok örneğin arasında, tapınak ve piramide benzeyip basamaklı tapınak anlamına gelen ziguratlar inşa edilmiştir.

Babil, M.Ö. ilk bin yılın başından ikinci bin yılın başına kadar güney Mezopotamya'nın başkenti olmasını yanı sıra M.Ö. yedinci yüzyılda hüküm süren Chaldean imparatorluğunun da başkenti konumunda olmuştur. Bu nedenle üzerinde çok verimli topraklar olması nedeniyle uzun yıllar medeniyetlerin beşiği olmuştur. Babil, M.Ö.331 yılında Büyük İskender tarafından fethedilmiştir.

Trevor Homer - İlklerin Kitabı
Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM