KADIN VE PENİS

Olcay Yılmaz - Kadın ve Penis


İNSANDA EŞEYSEL SEÇİLİMİN OLASI MEKANİZMASI

Siz, sırrı çözmek değil; kandırılmak istiyorsunuz!

Christopher Priest

Aşk, sevgi, kıskançlık, endişe, vb. ruhsal süreçlerin anlaşılması için Freuda kulak vermemiz, onun çağını aşan bilimsel buluşlarını kavramamız; özellikle bilinçaltı kuramını iyi özümsememiz gerekiyor. Çünkü Freudu anlamak demek bir bakıma kendimizi anlamak demektir ki kendimizi doğru anlamak için önce bilinçaltı kuramını anlamamız gerekiyor. Ancak ruhsal süreçleri anlamak kolay değildir. Çünkü insanın bilinçaltı, adından da belli olduğu gibi derinlerdedir ve onu öğrenmek ve bilmek için belirli yöntemlerin izlenmesi gerekir.

Bilinçaltı, bir zamanlar bilinçli olduğu halde çok acı ve ıstırap verici ya da utandırıcı olması bakımından baskı altına alınmış düşünceler, anılar, istekler ve dürtülerden oluşur. Bu tür yaşantılar kişiyi rahatsız ettiği için doğrudan doğruya bilinç alanına çıkmaz. Ancak bunlar bilinçaltında da pasif kalmaz; sürekli bir ifade ihtiyacı altında bazen biçim değiştirerek sansürü aşar, rüya ve hayaller halinde bilinç alanında belirir. Psikanalizde geçen konular için Ben bu olayları yaşadığımı sanmıyorum. diyebilirsiniz. Zaten bu durum sizin hatırladıklarınızdan öte hatırlamak istemediklerinizle ilgilidir. Yani burada anlatacaklarımızın çoğu unutmak isteyip de bilinçaltına ittiğiniz anılar, istekler ve olaylardır. Bütün bu olgulara karşı çıkmanız da doğaldır.

Bilinçaltı olanı hatırlamak, düşünmek ve duyumsamak istemeyiz. Çünkü bütün bunları bir zamanlar kendimiz bilinçaltına atmışızdır. Söylenenlere ne kadar kaşı çıkarsanız çıkın Freudun dediği gibi: İtirazlarınız bir anlam taşımaz.

Ruhsal süreçleri kavramamız için Freudu ve birlikteliğinde bilinçaltı kuramını anlamalıyız dedik. Bu kapsamda bir yetişkinin davranışlarını kavramak için de çocukluk çağındaki yaşamına bakmamız gerekir. Neden çocukluk çağı? Çünkü ego hâkimiyetinde olan ben doğuştan gelen bir yapıdır; ancak gelişimi ve olgunlaşması sosyal çevrenin etkisiyle yani çocukluk çağında meydana gelen olaylarla oluşur. Bu durumda insanı bir bilgisayara benzetebiliriz: Ortada bir bilgisayar vardır ve çocukluk çağında sosyal çevre (anne / baba) bu bilgisayara işletim sistemini yüklemektedir. Bu işletim sisteminin yüklenmesine bağlı olarak çocuğun ruhsal gelişimi çocuğun algı düzeyine göre değişiklik gösterir. İşletim sistemi yanlış yüklenirse ilerideki bir sorun için işletim sisteminde nerede yanlış yapmışız diye geriye yani çocuğun ilk yıllarına dönmemiz gerekir.

Olcay Yılmaz - Kadın ve Penis


Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM