UZAY NEDEN IŞIL IŞILDIR

Gemma Elwin Harris - Küçük İnsanlardan Büyük Sorular


UZAY NEDEN IŞIL IŞILDIR?

Sir Martin Rees, Kraliyet astronomu

Mağarada yaşadığımız dönemlerden beri insanlar karanlık gecelerde gökyüzüne bakıp, yıldız adını verdiğimiz yanıp sönen ışıltılı noktaların ne olduğunu merak etmiştir.

Atalarımız, gökyüzünün başımızın üzerinde yükselen devasa bir kubbe olduğunu ve yıldızların, Noel ağacına asılı süsler gibi bu kubbeye asılı olduğunu düşünmüştür. Evrenin atalarımızın hayal ettiğinden çok daha büyük, hatta uçsuz bucaksız olduğunu artık biliyoruz. Yıldızların her biri, kendi Güneş’imiz kadar büyük ve parlak olan başka “Güneşler” aslında; fakat gözümüze çok küçük ve sönük görünüyorlar çünkü o kadar uzaktalar ki en hızlı roketin onlara ulaşması bile yüz binlerce yıl alır.

Astronomlar asırlardan beri Dünya’nın ve diğer gezegenlerin - Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün - Güneş etrafındaki yörüngede dönü durduğunu biliyorlar. Tıpkı Güneşimiz gibi diğer yıldızların da etrafında yörünge çizen gezegenler var mı diye merak ediyor olabilirsiniz. 1990’lı yıllara kadar bu sorunun yanıtını bilen yoktu. Fakat astronomlar gece gökyüzünde gördüğümüz yıldızların etrafında gezegenler olduğunu keşfettiler. Bu gezegenlerden bazıları, güneş sistemimizin “dev” gezegeni olan Jüpiter kadar büyüktür.

Bu gezegenleri, özellikle de Dünya’dan daha küçük olanları görmemiz çok zor. Bunlar, etrafındaki yörüngede döndükleri yıldızlardan milyonlarca kat soluktur. Bu gezegenleri görmeye çalışmak, güçlü bir fener ışığının yanında ateşböceği aramaya benzer. Fakat astronomlar eninde sonunda bu gezegenlerin net görüntüsünü elde etmemizi sağlayacak teleskoplar yapabilecektir.

Güneş sistemimizdeki gezegenleri öğrendiniz. Diğerlerini olmasa bile, Venüs ile Jüpiter’i büyük olasılıkla görmüşsünüzdür. Fakat sizin çocuklarınız gece gökyüzünü incelemeyi çok daha ilgi çekici bulacaktır. Yıldızlarla ilgili öğrenecekleri çok şey olacak: Etraflarında yörünge çizen kaç gezegen olduğu, bu gezegenlerin büyüklüğü ve her gezegende bir yılın ne kadar sürdüğü gibi pek çok ayrıntı.

Bütün bunlar bizi en büyüleyici soruya getiriyor: Bu gezegenlerde yaşam var mı? Eğer varsa, sadece mikroplar ve böceklerden mi ibaret, yoksa oralarda bir yerde akıllı uzaylılar yaşıyor mu? Bu gezegenlerden birinde, kendi yıldızını “Güneş” olarak tanımlayan, bize benzer insanlar yaşıyor olabilir mi? Ya da bizden çok mu farklılar? Belki yedi dokunaçlı yaratıklar, hatta belki kendilerini yapan canlıların yerini almış bilgisayarlar veya robotlar olabilir mi? Belki de bu kitabın okurlarından bazıları ileride, biz Dünyalıların, evrende yalnız olup olmadığımızı ya da uzak gezegenlerde yaşam olup olmadığını keşfetmesine yardım edecek.

Şurası kesin: Sizler, evren ve insanın evrendeki yeri hakkında, bir astronomun bugün bildiklerinden çok daha fazlasını öğreneceksiniz.

Gemma Elwin Harris - Küçük İnsanlardan Büyük Sorular


Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM