YASAK BİLGİ

Michael Powell - Yasak Bilgi (Herkesin Bilmemesi Gereken Şeyler)


8. AÇIK KALP AMELİYATI GERÇEKLEŞTİRMEK

Açık kalp ameliyatı, genelde başarılı bir sonuç için, tüm tıbbi işlemler arasında en yüksek seviyede uzmanlık gerektiren işlemlerden biri olarak görülür. Ama hey, sonuçta beyin ameliyatı değil. Şimdi on adımda nasıl basit bir stenotik damar sertliği koroner arter rahatsızlığını tedavi edebileceğinizi öğreneceksiniz, hem de başka hiçbir tıp bilgisine sahip olmadan. (Ameliyat için üç ila dört saat ayırın.)

1. Başlamadan önce, kalbin anatomisini öğrenin. Kısaca, kalbin bir sol ve bir de sağ karıncığı, sağ ve sol atriyumu vardır. Sağ karıncık, oksijeni-zayıf kanı ciğerlere, sol karıncık ise oksijeni-zengin kanı bedenin diğer bölgelerine pompalar.

2. Ovalayın. Bu, ellerinizi sarı sabunla yıkayıp paslanmaz çelik kapakları, dirseğinizle kapatırken meslektaşlarınızla saçma sohbetlere girmeyi içerir.

3. Operasyondan önceki kısa süreye, Pre-Op denir. Hastayı sakinleştirmek ve "Kimlik görebilir miyim?" gibi zor sorulardan kaçınmak için koluna bir yatıştırıcı iğne yapın. Enfeksiyon riskini azaltmak için, hastanın göğüs bölgesini tıraş edin. Son olarak, yanınızda bir anestezist (hastayı uyutan kişi) ve bir de serum uzmanı (kandaki oksijen oranından sorumlu kişi) olduğundan emin olun. Temel olarak, siz eğlenceli kısımla uğraşırken, onlar hastayı hayatta tutmaya çalışacaklar.

4. Hasta bilincini kaybettiğinde, bacağını kesin ve saphen ven damarından bir parça alın. Bypass yapmak için buna ihtiyacınız olacak.

5. Hastanın göğsünden aşağı doğru bir kesik açın, sonra bir strernal retraktör yardımıyla göğüs kafesini açın.

6. İçinde kalbin bulunduğu zarsal kese olan perikardiyumu açın.

7. Alnınızdaki teri alması için bir hemşireden yardım isteyin.

8. Tıkanıklığın üzerindeki ve altındaki koroner arter duvarında iki kesik açın, sonra dikkatle aldığınız bacak damarını, çok hassas sentetik dikişler kullanarak koroner artere dikin. Ne kadar parça eklenmesi gerekiyorsa, 7. ve 8. adımları o kadar tekrarlayın.

9. Geçici kalp cihazının iki ucunu, sağ ve sol atriyuma tutturun; bu, hastanın iyileşme süreci sırasında düzensiz kalp atışlarını düzenlemesi için kullanılacak.

10. Aşırı sıvıdan kurtulmak için bir göğüs drenajı takın, göğsü dikin ve pizza yemek üzere odasına gönderin. Hasta bir veya iki gün kadar yoğun bakım ünitesinde, beş günde gözlem altında hastanede kalmalıdır.

Michael Powell - Yasak Bilgi (Herkesin Bilmemesi Gereken Şeyler)

Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM