YAŞASIN ORGAZM

Dorian Solot & Marshall Miller - Yaşasın Orgazm


sen nelere kadirsin klitoris!

KLITORIS’IN ÇOĞU KADIN için başlıca seks organı olduğunu muhtemelen zaten biliyorsunuzdur.

Üreme, idrar yapma ve haz için kullanılan penisin aksine, klitorisin tek varoluş amacı hazdır. Yapılan araştırmalara göre, penis de klitoris de fetüsün erken gelişim döneminde aynı dokudan kaynağını almasına rağmen, kadının cinsel organı erkeğinkinden daha hassastır: Klitorisin başında bulunan sinir ucu sayısı, insan anatomisinin başka bütün bölgelerine göre çok fazladır, hatta klitorisin başında penisin başındakinden iki ya da dört katı kadar daha fazla sinir ucu vardır.

1970’lerden bu yana araştırmacılar ve kendi kendini yetiştirmiş kadınlar klitorise daha yakından bakmaya başladılar. Organın bütününün minnacık bir yumru olmadığını, çoğunun içeride ve oldukça büyük olmak üzere on sekiz ayrı bölümden oluştuğuna dikkat çektiler. Klitoris başı, şaft, iç dudak, dış dudağın yanı sıra (bunlar klitorisin harici olarak görünen bölümleridir, sayfa 77’deki resme bakabilirsiniz), kadının vücudunun içinde erektil dokulardan oluşan lades kemiği şeklinde bir çift klitoral bacak da vardır. Bunlar beş ila dokuz santim arasındadır ve kadının kuyruksokumuna doğru kıvrılır, kadın uyarıldığında kanla dolar. Bu “bacaklar” 1600’lerde bile belgelenmiştir, ama sonraki anatomistlerce unutulmuştur.

İç dudakların altında erektil doku uzanır ve erektil dokular aynı zamanda üretrayı (çişinizi yaptığınız kanal) da sarar. (Bu bölgeye, yani üretral süngere G-noktası da denir. Bütün bunların kadın vücudunda bir arada nasıl durduğunu görmek için 6. Bölüm’deki diyagrama bakın.) Klitoral organ, ıslanmayı ve bazen de boşalmayı sağlayan sinir kompleksleri, kan damarları, kaslar, bağdokular ve salgı bezleri de içerir.

Bütün bunlar bize ne anlatıyor? İlk olarak şunu: Bir kadının cinsel haz potansiyeli oldukça kapsamlıdır - bize öğretilen küçük “klitoris butonu”ndan çok daha fazlası. Öte yandan klitoris genelde hak ettiği ilgiyi görmüyor. Öğrenciler için hazırlanan sağlık kitapları, kadın anatomisi diyagramlarına klitorisi dahil etmeyi ya da işaretlemeyi ihmal ediyor. (Penisin olmadığı bir erkek anatomisi diyagramı düşünsenize.) 2005’te heteroseksüel öğrenciler arasında yapılan bir araştırmada, kadın öğrencilerin % 29’u, erkek öğrencilerin % 25’i, kadın genitali diyagramında klitorisin yerini doğru işaretleyememiş.

“Vajina” sözcüğü genellikle klitorisi bir parça gölgede bırakıyor. Ebeveynler çocuklarına doğru anatomik sözcükleri öğretmeye çalışırken çoğunlukla oğullarına penisi olduğunu, kızlarına da vajinası olduğunu söyler. Burada yanlış bir şey yok, ama sahip oldukları organlar bu sözcüklerden ibaret değil. Pek çok kız çocuğu klitorisinden habersiz büyüyor (ve bacaklarının arasına baktıklarında gördükleri organlar toplamının adı olan “vulva” sözcüğünü nadiren öğreniyor). Kısmen Eve Ensler’in çılgın başarı yakalamış, yılda 2000 performansa ulaşan Vajina Monologları sayesinde, “vajina” sözcüğü bir süredir gün yüzüne çıkmış durumda. Son zamanlara dek, hu-hu, kuçi ya da aşağısı gibi sözcüklerin kibar ortamlarda ağza alınmadığını, gazetelerdeyse asla yer almadığını düşünürsek, bunun bile çok büyük bir hamle olduğunu görürüz. Belki bir zaman gelecek, kanlı canlı klitoris de gün yüzü görecek. Dişil yerlerini daha iyi tanımak isteyen kadınlar sayfa 77-80’e göz atabilir.


Dorian Solot & Marshall Miller - Yaşasın Orgazm


Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM