AKIL OYUNLARI

Michael Powell - Akıl Oyunları


3. Su İçmek

Beyniniz en büyük likit varlığınızdır. Beyninizin % 85’inden daha fazlası sudan oluşur. Susuz kaldığınızda tüm vücut performansınız düştüğü gibi düşünme yeteneğiniz de ciddi oranda azalır.

Toledo’daki Ohio Üniversitesinde sağlık geliştirme ve insan performansı alanında yardımcı profesör olan Deborah Boardly şöyle diyor: “Susuz kalmanın atletler için ve muhtemelen bütün insanlar için de en büyük beslenme sorunu olduğuna yürekten inanıyorum... Yememiz ve yemememiz gerekenlerle ilgili bir sürü endişeler taşıyoruz; ancak su gibi en temel ve gerekli maddeye yeterli önemi kesinlikle vermiyoruz.”

Herkes nasıl su içileceğini biliyor. Ağzınızı açarsınız, bardağı dudaklarınıza getirirsiniz, suyu ağzınıza dökersiniz ve yutarsınız. Bu bölüm nasıl su içmeniz gerektiği ile ilgili değildir, beyninizi ve vücudunuzu en sağlıklı durumda tutmak için her gün neden sekiz bardak su içmeniz gerektiği ile ilgilidir.

1. Su, hayatta kalabilmek için oksijenden sonra ikinci sırada yer almaktadır. İnsanlar oksijen olmadan dakikalarca, su olmadan birkaç gün ve yiyecek olmadan birkaç hafta boyunca hayatta kalabilir.

2. İnsan vücudunun % 60’ı, kanın % 90’ı, kasların % 75’i ve kemiklerin de % 25’i sudan oluşmaktadır. Su, vücudun temel yapılarından biridir. Vücudunuzdaki suyu çıkarın ve 5 $ değerinde yaklaşık bir kiloluk kimyasallarla kalakalırsınız.

3. Beyniniz toplam vücut ağırlığınızın ellide birini oluşturur; ama kan dolaşımının % 20’sini alır, dolayısıyla vücudunuzun su ihtiyacının beşte biri beyninizden gelir.

4. Su, vücudunuzdaki sıcaklık ayarlama, sindirim ve boşaltım gibi diğer bütün sistemleri dengeler ve düzenler. Yetersiz miktarda su ile vücudunuzdaki toksinleri atamazsınız.

5. Birçok baş ağrısı ve yorgunluk hissi susuz kalmaktan kaynaklanmaktadır.

6. Her gün ter, idrar ve dışkı çıkararak yaklaşık olarak 10 bardak su kaybedersiniz. Solunum sırasında dışarıya verdiğiniz havada bile çok önemli su buharı bulunmaktadır.

7. Su içmek için susayana kadar beklerseniz çoktan susuz kalmışsınız demektir. Açlıktan farklı olarak susuzluk kötüye işarettir.

8. Kafein içeren içecekler (kola ve kahve çeşitleri) idrar söktürücüdür; yani vücudun su kalma ve bu suyu tutma gücünü azaltırlar, vücudun suyunu çalarlar.

9. Su içmek moralinizi ve genel performansınızı yükseltmenizin en zaman tasarruflu yoludur. Bir bardak su içmek sadece birkaç saniyenizi alır; ancak su içmenin faydaları saymakla bitmez.

10. Sağlıklı bir diyet ile tamamlandığında su içmek kilo vermenizi hızlandırır.

Michael Powell - Akıl OyunlarıShare this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM