Bilim ve Buluşlar Tarihi

İsaac Asimov - Bilim ve Buluşlar Tarihi


MÖ 3100

Uluslar

Şehir devletleri sınırlarını genişletip nüfusları artınca, bölgeleri birbirine karışmaya ve karşılıklı bağımlılıkları artmaya başladı.

Sulama uygulanmaya başladığında nasıl bir şehir devletinde meseleleri organize etmek gerekli olduysa, aynı şekilde belirli bir nehrin kıyılarındaki şehir devletlerinde de işleri daha da ileri bir düzeyde organize etmek gerekli oldu. Sulama kanallarını ve setleri en iyi durumda tutmak, daha yukarıda yer alan bir başkası kendininkileri parçalanmaya bırakır ve zamansız bir sel meydana getirir veya suyun aşağı doğru akışını keserse, bir şehir devletinin hiç işine yaramıyordu.

Bu nedenle birleşmeye yönelik baskılar vardı ve bu, ilk önce Mısır'da gerçekleşti. Nil boyunca görülen iletişim kolaylığı farklılıkları ortadan kaldırıyordu ve nehrin 800 km'lik kıyısında yer alan tüm şehir devletleri aynı kültür ve dile sahip oldu.

MÖ 3100 yıllarında Nil deltasındaki şehir devletleri (aşağı Mısır), ilk Hanedanlığın ilk kralı Menes'in hükümdarlığında deltanın güneyindeki devletlerle (yukarı Mısır) birleşti. (Mısırlı Rahip Manetho MÖ 300 yıllarında bir Mısır tarihi yazdı ve hükümdarlarını, her biri belirli bir süre için Mısır'ı yöneten aileleri temsil eden hanedanlıklara böldü.) Mısır şehir devletleri ortak bir dile ve kültüre sahip olduğundan, Mısır günümüzde ulus dediğimiz şey olarak görülebilir. Bu, dünyanın gördüğü ilk ulustur.

İsaac Asimov - Bilim ve Buluşlar Tarihi
Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM