BİR ŞEYTANIN PAPAZI

Richard Dawkins - Bir Şeytanın Papazı


1.4

Bilim, Genetik ve Ahlak: Tony Blair İçin Notlar

Deneyimli bakanların bilim adamlarını, alternatif halk panikletici ve yatıştırıcıları olarak görmelerini bağışlayabiliriz. Günümüzde eğer bir bilim adamı gazetede çıkıyorsa, genellikle bu yeme alışkanlıklarının, cep telefonlarının, güneşlenmenin veya kablosuz cihazların tehlikelerine dikkat çekmek için olmaktadır. Halkta kendi güvenlikleri için duydukları aynı şekilde bağışlanabilir olan endişe ve bu konuda hükümetleri sorumlu tutma eğilimleri göz önüne alınırsa sanırım bu kaçınılmazdır. Fakat bu bilim adamlarını üzüntü verici bir şekilde olumsuz role bürümektedir. Bu olaylar, bilim adamlarının itibarlarının gerçek bilgiden kaynaklandığı şeklindeki talihsiz izlenimi beslemektedir. Bilim adamlarını özel kılan şey sahip oldukları bilgilerden çok bu bilgileri elde etme yöntemidir (öyle bir yöntem ki herhangi biri fayda sağlamak için onu kullanabilir).

Hatta daha da önemlisi, bu durum bilimin kültürel ve estetik değerini es geçmektedir. Bu, birisinin Picasso ile buluşup, bütün konuşmayı fırça emmenin tehlikelerine ayırmasına benzer. Veya Bradman ile buluşup sadece en iyi pantolon askısını konuşmak gibidir. Bilim, resimde olduğu gibi {ve bazıları krikette olduğu gibi diyecektir) yüksek estetik değer taşır. Bilim şiirsel olabilir. Bilim ruhani olabilir, ve hatta dünyayı doğaüstü olmayan bir algılayışla dindar bile olabilir.

Kısa bir notta, devlet kurumlarından alabileceğiniz brifıngler gibi konuyu kapsamlı bir şekilde yorumlamaya çalışmak, açıkça gerçekçi değildir. Bunun yerine, ilginç bulduğum ve sizin de ilginç bulacağınızı umduğum pek işlenmeyen konuları eğlenceli küçük bir kitap süsü gibi ele almalıyım diye düşündüm. Daha fazla yer verilmiş olsaydı, diğer kitap süslerini de işleyebilirdik (örneğin yirmi birinci yüzyılda çok sık duyacağımızdan şüphelendiğim nanoteknoloji gibi).

Richard Dawkins - Bir Şeytanın Papazı

Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM