Dinozorlar neden büyük boyutlara sahipti?


Dinozorlar çağında neden her şey çok büyük boyutlara sahipti?

Büyük olmanın avantaj sağladığı bir ortamda yaşıyorsanız devasa boyutlara erişmeniz kaçınılmaz olabilir.

Dinozorların yaşadığı dönemde memeliler ve kuşlar da devasa boyutlardaydı ama bu durum tüm türler için geçerli değildi tabii. Örneğin dinozorların ortaya çıkışından önceki karbon devrinde böcekler çok daha büyüktü ama dinozorların çağında küçüldüler.

Dinozorların boyutları hakkında birbirinden farklı teoriler mevcut. Ana sebebinin ekosistem kaynaklı olduğunu biliyoruz. Bir ekosistem, büyük boyutlu türleri destekleyebilecek durumdaysa, kimi zaman evrimsel açıdan fayda sağlayabilen bu seçenek devreye girebiliyor. Örneğin büyük memelilerde çiftleşme şansını artırıp dişiye yaklaşmayı başarmanın bir yolu da diğer adaylara göre daha cüsseli ve güçlü olmaktan geçer. Aynı durum türün kendi içindeki kavgalarında da bir avantaj sağlıyor. Dinozorlar çağında bitkilerin de önemli bir kısmı son derece büyük, sert ve güçlüydü. Bir teoriye göre, aynı dönemde yaşayan otçul türlerin çok büyük olmasının sebebi bu.

Çünkü bir bitki ne kadar sert ve büyükse, onu sindirmek için gereken sistem de o kadar güçlü olmalı. Örneğin o devirde yaşayan otçul türlerin daha uzun bağırsaklara sahip olduğu biliniyor. Etçil türlere bakarsak öncelikle sıcakkanlı canlılar mı yoksa soğukkanlı mı oldukları bilgisini gözden geçirmemiz gerekir. Sıcakkanlı canlılar fazla büyüdüklerinde vücut ısısını korumaları zorlaşır. Timsahlar gibi soğukkanlı canlılar için böyle bir sorun bulunmuyor çünkü vücut ısılarını çevre ısısına göre değiştirebiliyorlar. Sorun şu ki etçil dinozorların sıcakkanlı mı yoksa soğukkanlı mı olduklarını bilmiyoruz. Bu ikisi arasında bir sistem de geliştirmiş olabilirler. Şunu kesin olarak biliyoruz ki sıcakkanlı bir canlı ne kadar büyükse enerji ihtiyacı da o oranda artıyor. Dinozorlar gibi muazzam boyutlara sahip canlıların bu enerji ihtiyacını karşılayabilecekleri bir ortamda yaşamaları gerek. Paleoantropolog Lee Berger, “Türler, ancak her şeyin büyük ve bol olduğu bir ortamda dev boyutlara erişebilir” diyor; “Her şey çok büyükse, sizin de devasa boyutlara sahip olmanız gerek ki hayatta kalma şansınız artsın.”

Popular Science - Ağustos 2016
Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM