Dünyada Neler Oldu

Christopher Lloyd - Dünyada Neler Oldu


Kısım 1 - Tabiat Ana

(MÖ 13.7 milyar - 7 milyon)

BÜYÜK PATLAMADAN 13.7 MİLYAR yıl sonra günümüzde evrenimiz hala yankı vermeyi sürdürmektedir. Evren, patlamasından mikrosaniyeler sonra milyarlarca mil boyunca genişlemiştir. Yeni yıldızlar doğmuştur, eskileri yanıp yok olmuştur. Yaklaşık 9.2 milyar yıl sonra bizim güneşimiz, yanmış olan yıldızların kalıntılarından oluşmuştur.

Dev sıcak toz ve gaz bulutları, güneşin çekim gücü ile biraraya çekilerek yeni bir güneş sistemi oluşturacak konuma gelmiştir. Dünya ve başka bir gezegen olan Theia'nın çarpışma sonucunda bizim uydumuz olan Ay meydana gelmiştir. Kuyrukluyıldızların büyük bir bombardımanı Jüpiter’in kuvveti ile güneş sisteminden uzağa püskürtülmüş, yerküreye düşmüş ve yağmura dönüşmüştür. Sıcak gazlar yerkürenin çekirdeğinin içinde tutulmuşlar ve volkanlar aracılığı ile dışarı çıkmışlardır, bu yerkürenin ilk atmosferini oluşturmuştur.

Yerkürenin ateşli doğumundan birkaç yüz milyon yıl sonra, eylemsiz kimyasallar bizim şimdi bakteri olarak adlandırdığımız basit tek hücreli biçimlerden çoğalmaya başlamışlardır. Bu kopyalama sisteminde meydana gelen hatalar, çeşitliliği yaratacaktır. Güneş ışığını besin olarak kullanan bir tür, atık olarak dışarı oksijen vermektedir. Bir sonraki 2.5 milyar yıl sonra, bu sabit yaşam biçimleri havanın enerji yönünden zengin olan gazlarla dolmasını sağlayarak yeni bir atmosfer oluşumunu meydana getirmiştir. Yerküre, onun çevresi ve erken dönem bakteriler arasındaki ekip çalışması daha karmaşık yaşam biçimlerinin oluşumunu sağlayacak koşullar geliştirmişlerdir. Bakteriler, yerkürenin ilk çok-hücreli varlıklarını oluşturmak üzere birbirlerine bağlanmaya başlayarak daha karmaşık hücreler meydana getirmiştir.

Sonuç olarak denizler egzotik yaratıklarla dolmuştur - bunların bazıları pörtlek gözlere, kavrayıcı kollara ve başka biçimsiz uzantılara sahiptir. Bütün bunlar cinsel yeniden bölünme sayesinde olmuştur. Sünger, denizanası ve mercan türleri kılçıklı balık, yengeç ve trilobites ile birleşmiştir. Kara üzerinde sporlar oluşmuştur. Bunlar milyarlarca yıl boyunca su kenarlarından millerce uzaklıkta yaşayabilen otçul bitkiler ve yapraklı ağaçlar ile beslenmişlerdir. Oksijen seviyesi yükseldikçe, deniz yaratıkları yeni besin ve barınma kaynakları keşfetmek için kıyıdan uzaklara gitmişlerdir. Dev böcekler ve ejderhasinekleri kara üzerinde hüküm süren ikiyaşayışlılar (amfibiler) için besin olmuşlardır. Yaşam süreci sayesinde, yerkürenin toprağı besin yönünden zengin bir örtüye dönüşmüştür.

Yerkürenin kabuğu çatladıkça tek bir süper-kıta olan Pangaea sürüngenlerin sert kabuklu yumurtalar içinde çoğalmasına olanak vermiştir. Dinozor olarak adlandırılan devasa kertenkeleler yerkürenin ilk çiçekleri, kuşları ve böceklerinin yeni uygarlığının meydana geldiği kara üzerinde egemenlik kurmuşlardır. Ancak daha sonra, günümüzden 65.5 milyon yıl önce, dünya dev bir meteorun çarpması sonucunda kitlesel bir yokoluşa sahne olmuştur. Boşluklarla dolu küçük çekirdekli yaratıklar yavaş yavaş birbirinden ayrılmaya başlamış olan yerkürenin kıtalarının üzerini büyük ve küçük çok sayıda yaratıkla doldurmaya başlamışlardır.

Christopher Lloyd - Dünyada Neler OlduShare this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM