Evrim Bilimi ve Yaratılış Efsanesi

Ardea Skybreak - Evrim Bilimi ve Yaratılış Efsanesi


BÖLÜM 2

EVRİM SÜRÜYOR, KANITLARI HER YERDE!

Bölüm l ’de, bu gezegendeki yaşam formlarının oldukları gibi kalmayıp milyonlarca, milyarlarca yıldır fiilen evrimleşmelerinin (değiştiklerinin) ne kadar önemli olduğu üzerinde kafa yorduk. İnsanlık tarihinin önemli bir kısmında, insanların bütün bitkilerin ve insanlar dâhil olmak üzere bütün hayvanların nasıl ortaya çıktığını bilimsel olarak anlama olanakları bulunmadığını gördük. Bu yüzden, dünyanın her tarafındaki insanlar hayallerinde canlandırdıkları doğaüstü güçlerin bütün bunlardan sorumlu olabileceğiyle ilgili türlü hikâyeler uydurdular. Bu hikâyeler, dünyanın farklı dinlerinin bir parçası haline gelmiş pek çok “köken” ve “yaratılış” efsanesidir. Büyük doğabilimci Charles Darwin’in yaşamın yüz milyonlarca yıldır nasıl sadece doğal yollarla evrimleşmiş olduğunu çözmesi 150 yıldan daha kısa bir geçmişe sahip. Darwin’in zamanından bu yana binlerce bilim insanının defalarca test edip doğruladığı doğal ayıklanma (seçilim) yoluyla evrimin keşfi, bütün zamanların en büyük bilimsel keşiflerinden biriydi. Kopernik’in dünyanın aslında evrenin merkezi olmadığı ve güneşin dünya etrafında değil, dünyanın güneş etrafında döndüğü yolundaki keşfi gibi, evrimin keşfi de insanların gezegenimizin ve insanlar dâhil bütün yaşam formlarının tarihi hakkındaki düşünce tarzlarında tam bir devrim yarattı. Bu noktadan itibaren evrim bilimi, bütün modern bilimin üzerinde yapılanmayı sürdürdüğü bir temel sağladı.

Bölüm l ’de ayrıca özellikle Darwinci doğal seçilim olarak bilinen temel evrimsel değişim mekanizmasını açıklamaya odaklanarak, evrimsel değişimin nasıl oluştuğuyla ilgili birkaç esası gözden geçirdik. Ve ayrıca genetik sürüklenme ve kurucu etkiler dâhil, evrimsel değişime katkıda bulunan bazı ilave mekanizmaları da kısaca tartıştık. Daha sonraki bölümlerde, bu gezegendeki yaşamın 3,5 milyar yıllık geçmişi süresince yaşanmış gerçekten büyük ölçekli (makro-evrimsel) değişimlerle ilgili kanıtları keşfedeceğiz. (Bu kanıtlar memelilerin sürüngen atalardan nasıl geldiğini, balinaların karada yaşayan dört ayaklı memelilerden nasıl geldiğini ya da kendi uzak atalarımızın yaşayan en yakın akrabalarımız olan, günümüz şempanze ve gorillerinin de ataları olduğunu gerçekten bilmemizi sağlayan kanıtlardır.) Yüz milyonlarca yıllık geçmişte yaşanan büyük evrimsel değişikliklerden birçoğunun kanıtının, hem fosil kayıtlarındaki hem de yaşayan türler arasındaki benzerlik ve farklılık kalıplarında ve yalnızca eğer gerçekten evrimin sonuçları ise bir anlamı olacak birçok bitki ve hayvan özelliklerinde bulunabileceğini göreceğiz.

Kısaca, 3,5 milyar yıllık yaşam tarihine imzasını atmış büyük ölçekli evrimsel değişimlerle ilgili pek çok somut kanıt vardır. Fakat evrim yalnızca geçmişte olmuş bir şey değildir: Evrim bütün canlılarda her zaman devam eden bir süreçtir. Bu yüzden bu bölüme çevremizde gerçekleşirken kolayca gözlemleyebileceğimiz tipte evrimsel değişimin birkaç örneği üzerinde durmak suretiyle başlayacağız. Bitki ve hayvan toplumları ve türleri içinde görülen evrimsel değişimlere “mikroevrim” denir. Bunlar, milyonlarca, yüz milyonlarca yıla yayılmış daha büyük ölçekteki tür-üstü taksonların (grupların grupları) ortaya çıkışı ve kollara ayrılması gibi olayları içeren evrim örnekleri olan ve “makro-evrim” denen kavramdan farklı evrimsel değişimlerdir.

Bugün Hâlâ İş Başında Olan Evrim

Peki, günümüzde evrimi gerçekten iş başında görebilir miyiz?

Kesinlikle.

Canlı maddenin temel bir özelliği olan evrim daima devam etmektedir. Birçok insan bunun farkında değildir, çünkü onlar evrimin ne olduğunun (ve ne olmadığının) farkında değildir ve bu yüzden neye bakacaklarını bilmemektedirler. Her ne kadar evrimsel değişimin “hammaddesi” değişen bireylerin kalıtımla geçen özelliklerinde bulunabilse bile, bütünsel evrimsel değişimin en iyi, bitki ve hayvanların bütün toplumları ve bütün türleri düzeyinde ve pek çok nesil boyunca gözlemlenebileceğinin farkına varmak önemlidir.

Gelin şimdi insanın yaşam süresine göre çok çabuk gerçekleşen, oluşumunu gerçekten gözlerimizle görebileceğimiz, daha küçük ölçekli evrimsel değişimin iyi bilinen birkaç örneği üzerinden geçelim.

Ardea Skybreak - Evrim Bilimi ve Yaratılış Efsanesi


Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM