Halkın Bilim Tarihi

Clifford D. Conner - Halkın Bilim Tarihi
Halkın Bilim Tarihi


Madenciler, Ebeler ve "Basit Tamirciler"


Clifford O. ConnerPaul Siegel'in anısına . . . (1916-2004)

Başlangıçta söz vardı.
Yuhanna İncili

Başlangıçta söz mü vardı? ...
Hayır, başlangıçta eylem vardı.

GOETHE, Faust

İÇİNDEKİLER

Teşekkür
1. Bölüm
Hangi Bilim? Hangi Tarih? Hangi Halk?
2. Bölüm
Tarih Öncesi: Avcı-Toplayıcılar Aptal mıydı?
3. Bölüm
Hangi "Yunan Mucizesi"?
4. Bölüm
Açık Deniz Gemicileri ve Denizcilik Bilimleri
5. Bölüm
Bilimsel Devrimin Devrimcileri Kimlerdi?
6. Bölüm
Bilimsel Devrimin Galipleri Kimlerdi?
7. Bölüm
"Sermaye ve Bilimin Birliği"
8. Bölüm
Bilim-Endüstri Kaynaşması
Kaynakça
Dizin


Teşekkür

Bu KİTABIN ADINDA yer alan "halkın" sıfatı, tarihin bir boyutunu, sanki "unutulmuş büyük bir giz, Kleio'nun* gizemlerinin anahtarı olduğu iddiasıyla okuyucunun önüne süren" yazarlardan biri olduğum kuşkusunu uyandırmasın. Aksine, halkın bilim tarihini oluşturan unsurlar, araştırmaları çığır açan ve bu kitabın ortaya çıkmasına vesile olan temel kaynakları yazan çok sayıda tarihçi tarafından zaten çoktan ortaya çıkarılmıştır. Bana düşen, kanımca, onların bulgularının bir sentezini yaparak, bu sentezi, bu konuda uzman olmayan bir okur kitlesi için kolay anlaşılır bir hikayeye dönüştürmekti.

* Kleio; Yunan Mitolojisi'ndeki ilham perilerinden (müzlerinden) biri olan Kleio'nun tarihi konu alan şiirleri esinlendirdiğine inanılırdı.


Halkın bilim tarihinin yaratıcıları arasında en minnettar olduklarım Boris Hessen ve Edgar Zilsel; onların yolunu izleyen J. D. Bernal ve Joseph Needham gibi birkaç anahtar isim ve William Eamon, Steven Shapin, Pamela H . . Smith, Deborah Harkness, Adrian Desmond ve Stephen Pumphrey'nin de aralarında yer aldığı bazı günümüz araştırmacılarıdır. Çalışmalarından oldukça faydalandığım diğer araştırmacılar, Eva Germaine Rimington Taylor, Silvio Bedini, Derek J. De Solla Price, Roger Hahn ve Roy Porter'dır. Lisansüstü çalışmalarım sırasındaki danışmanlarım arasında sosyal bilim tarihi alanında iki öncü isim olan James Jacob ve Margaret Jacob'ı da sayabildiğim için kendimi özellikle şanslı addediyorum. Beni bu kitabı yazmaya sevk eden fikirlerle tanıştıranlar Jacoblardır; ama bu fikirlerden yola çıkarak ortaya çıkarmış olduklarımdan onlar sorumlu tutulmamalıdır.

1970'ler ve 80'ler boyunca çıkmış bir dergi olan Science for the People bilim ve toplum arasındaki ilişkiye dair anlayışımı şekillendirmemde yardımcı oldu. Hiç şüphesiz bu kitap varlığını, aynı zamanda, benden önceki halkın tarihçilerine, en başta A. I. Morton'un A People's History of England ve Howard Zinn'in A Peoples History of the United States adlı eserlerine borçludur. Peter Linebaugh da yaptığı çalışmalarla bana esin kaynağı olmuş bir başka halkın tarihçisidir. Howard Zinn'e ise, sadece yazılarıyla bana yol gösterdiği için değil, aynı zamanda bu kitaba dair önerimi kendisine ilk sunduğum andan itibaren gösterdiği içten teşvik için de minnettarım.

Bu kitabın taslak metinlerini kısmen ya da tamamen okuyarak, önerileriyle son halini şekillendiren (aynı zamanda yakın dostlarım da olan) birkaç akademisyene en içten teşekkürlerimi sunarım. Bu akademisyenler, yukarıda bahsettiğim James Jacob'un yanı sıra, antropolog Kim Sonderegger, sanat tarihçisi Greta Berman ve artık aramızdan ayrılmış olan sevgili dostum, edebiyat araştırmacısı Paul Siegel'dir.

Ayrıca, Cotton Mather'in biyografisini yazmış olan Ken Silverman'a beni Onesimus ile ilgili kaynaklara yönlendirdiği ve kişisel bilgisayar devriminin öncülerinden Red Holt'a Apple'ın erken dönem tarihine ilişkin fikirlerini paylaştığı için teşekkür ederim.

Yayınevi yetkilileri Sam Stoloff ve Frances Goldin'in üstün beceri ve çabaları olmasaydı, bu kitap muhtemelen okunmamış taslak yığınları arasında hala müsvedde halinde duruyor olurdu. Tanıtımımı onlara ve bir başka yakın dostum olan Howard Zinn' e, her ikimizin de sendika ve savaş karşıtı hareketlerde oldukça aktif olduğumuz günlerden bu yana, otuz yılı aşkın bir süredir tanıdığım Jeff Mackler'e borçluyum. Jeff, diğer görevlerinin yanı sıra, Mumia Abu-Jamal" için adalet çabalarının ulusal liderliğini yapmaktadır. Bu vesileyle, Mumia'nın yayın yetkilisi olan Frances Goldin'le de yakın işbirliği içerisinde çalışmaktadır ve beni Bayan Goldin'le tanıştırma nezaketini göstermiştir. Sam Stoloff' a sadece yayıncılarla tanıştırdığı için değil, kitabın metninde gerekli düzeltmeleri yapmamı sağlayan kıymetli tavsiyeleri için de teşekkür ederim. Nation Books' daki editörlerim Cari Bromley ve Ruth Baldwin' e de, editörlük işlerini son derece iyi yaptıkları için en derin teşekkürlerimi sunarım.

En büyük teşekkürü eşim Marush Conner'a borçluyum. Onun benim için ne anlama geldiğini Cajunların kullandığı şu sevgi sözcükleri öyle güzel ifade ediyor ki. . . : O benim için ma toute-toute ... : Araştırma ortağım, balerinim, gezi koordinatörüm, Fransızca danışmanım, hayat arkadaşım, sırdaşım, en iyi arkadaşım, olağanüstü ruh ikizim ve bu hayatı yaşamaya değer kılan diğer herşeyim.

Clifford D. Conner - Halkın Bilim Tarihi

Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM