MARİE EQUI

Queen Of The Neighborhood Kolektifi - Devrimci Kadınlar


MARİE EQUI (1872 -1952 )

Dr. Marie Equi, kadınların oy hakkı hareketinin destekçisi, yasadışı kürtajı onaylayan ve işçi sınıfı hakları için çalışan bir anarşist aktivist ve açık lezbiyendir. ABD’nin Massachusetts eyaletinde dünyaya gelen Marie Equi, 21 yaşındayken Bess Holcomp adındaki öğretmen arkadaşıyla beraber The Dalles-Oregon’a taşındı. İki arkadaş, o zamanlar “Boston Evliliği” olarak nitelenen bir beraberlik yaşadılar.

Bess’in patronu Reverend O. D. Taylor, kendisine vaat ettiği ücreti ödemeyi reddedince, Marie ödeme yapılmadığı takdirde, Taylor’u herkesin gözü önünde kırbaçlayacağını bildirdi. Sözünde duran Marie, Taylor’un çalıştığı yerde ofisten çıkışını bekledi ve onu hayvan derisinden bir kırbaçla kırbaçladı. Marie, cesaretine hayran kalan yerel halk ve medyanın desteğini arkasına aldı. Halk, kırbacı piyango ikramiyesi yaptı ve toplanan parayı Bess’e ve diğer kadınlara verdi.

Marie, tıp öğrenimi görmek için California’ya taşınacak ve 1903 yılında doktor diplomasıyla mezun olan ilk kadınlardan biri olacaktı. İşçi kadınlara ve onların çocuklarına hizmet veren bir uygulama başlattı ve bu sırada asistanlığını yapmakta olan Harriet Speckart ile tanıştı. İkili arasında bir ilişki başlayacak ve bu süreçte Mary adında bir kızı evlat edineceklerdi.

1906’daki San Francisco depreminin ardından, Marie, bir grup doktor ve hemşireyi yardım için örgütledi ve bu girişimi Amerika Birleşik Devletleri Ordusu’ndan özel bir takdir gördü.

Marie, Portland’da kürtaj yapan bir grup doktordan da biriydi. Ayrıca doğum kontrolü hakkında bilgiler de vermekteydi. Bu vesileyle doğum kontrol aktivisti olan Margaret Sanger ile dostluk kurmuştu. Doğum kontrolü broşürü dağıtan bir grup erkeğin yakalanması sırasında patlak veren bir olayın ardından, broşür dağıtımcılarını savundukları için Marie ve Sanger da tutuklandılar. Söz konusu broşür Sanger tarafından yazılmış ve Marie yazım sürecinde ona yardımcı olmuştu.

1913’te Marie, Oregon Paketleme Şirketinde çalışan kiraz ayıklayıcısı kadınlara grev gözcüsü olarak yardım etti. Bu grev, onun daha sonra katılacağı Dünya Sanayi İşçileri (IWW) örgütlenmesi tarafından da desteklendi. Kadınların grev yerinden uzaklaştırılması için polis çağrılmıştı. Marie, yaralanmış bir işçiye yardım ederken, bir polis memuru tarafından saldırıya uğradı. Bu grev sırasında tanık olduğu vahşet, Marie’yi kapitalizmi tam anlamıyla reddetmeye ve anarşist olmaya götürecekti. 1916 yılında Militarizme Karşı Amerikan Birliği’ne katılıp, bir savaşa hazırlık mitinginde şu pankartı açınca küçük bir isyan başlattı: “İşçiler siz ölmeye hazırlanın, E Morgan ve Ortaklan ise kar hazırlığındalar”. Bu olay, Marie’nin tutuklanmasına neden oldu.

1918’de Marie, IWW konferansı sırasında yaptığı savaş karşıtı konuşma nedeniyle isyana teşvik ile suçlandı. Üç yıl hapis cezasına çarptırıldı ve toplam bir buçuk yıl cezaevinde kaldı. Hangi açıdan bakılırsa bakılsın, Marie baş edilmesi kolay bir mahkum değildi. Tıpkı daha önceleri özgür yaşamında yaptığı gibi, hapishanede de, kurallarp çiğniyor ve sorun yaratıyordu.

Marie, hapisten çıkışının ardından, IWWnin önde gelen aktivistlerinden biri olan Elizabeth Gurley Flynn ile ilişki yaşamaya başladı. 1930 yılında, 58 yaşındayken kalp krizi geçirdi ve 1940’larda savaş karşıtı protestolara katılmak için ayağa kalktığı nadir durumlar dışında, hayatının geri kalanını ağırlıklı olarak yatakta geçirdi ve Portland’da öldü.

“Ne zaman ve nerede istersem konuşacağım. Hiçbir erkek beni durduramayacak”.

Queen Of The Neighborhood Kolektifi - Devrimci Kadınlar


Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM