İNSANIN HİKAYESİ

James C. Davis - İnsanın Hikayesi


16. Bölüm

Çoğalıyor ve Dünyayı Küçültüyoruz

1600’lü yıllarda sayımızı hızla artırmaya başladık. O dönemden 1900'e kadar sayımız üç kat arttı. ... en azından 10 milyon Afrikalı, köle gemileri tarafından götürüldüğü halde Afrikalıların nüfusu bile arttı. ... Hayır, sayımızı artıran şey doğum oranlarındaki artış değil, ölüm oranlarındaki düşüştü. ... Avrupa'nın toplam nüfusuna bu kıtada yaşayanların yanı sıra başka kıtalara yerleşmiş bütün Avrupalıları ve onların torunlarını da katacak olursak, Avrupalıların nüfusunun beş katına çıktığı söylenebilir.

Bir başka İngiliz hekim, Edward Jenner, ... ineklerden insana geçen ve görece zararsız olan inek çiçeğine (Latince adı vaccinia) yakalan birinin çiçek hastalığına yakalanmadığına dair yaygın gözlemi duymuştu. ... Bir sütçü kadının parmağında inek çiçeği yüzünden oluşmuş döküntü ve yaralardan aldığı vaccinia "maddesi"ni aşıladı. Çocukta inek çiçeği gelişti.... 1798'de Jenner öğrendiği şeyleri halka duyurdu ve bulgularıyla ilgili haberler yayıldı.

... bir tarlayı kullanmanın daha iyi bir yolunu bulmuşlardı. Hep tek bir ekin ekmek yerine, dönüşümlü olarak farklı ekinler ekmeleri ve gübre kullanmaları durumunda bir tarlayı üç yılda bir nadasa bırakmaları gerekmiyordu.

1845 ve 1846'dabir hastalık patatesleri vurdu. İrlandalı köylüler, patateslerinin pelteleştiğini dehşet içinde fark ettiler. Yaklaşık bir milyon kişi açlıktan öldü yine yaklaşık bir milyon kişi de İngiltere'ye ve Amerika'ya göç etti. Yine de, 1845'i ve 46'yı unutmadan, patatesin İrlanda'nın ve Avrupa'nın nüfus artışında önemli bir rol oynadığı söylenebilir.

1800'lü yıllar sona ererken buhar rüzgarın yerini almıştı bile.... Titanic,... 1912 yılının Nisan ayında Britanya'dan New York'a doğru ilk seferine çıkmıştı.... gövdesi çift cidarlıydı.

Bir Fransız girişimci Süveyş Kanalı şirketini kurdu. ... Yine de 160 kilometre uzunluğundaki kumluk bölgeyi ve bataklığı kazmak on yıl sürdü. 1869 yılında iş tamamlandığında gemiler Asya ve Avrupa denizleri arasında hızla gelip gidebilmeye başladılar.

Diğer kıstağa kanal yapmak isteyen bir şirket değil, bir devletti. ... Fakat Panama, Güney Amerika'nın kuzeyinde bulunan Kolombiya'nın bir eyaletiydi. ... ABD başkanı Theodore Roosevelt reddedilecek biri değildi. ... Bir başka ulusun haklarını hiçe sayarak bir savaş gemisi ve asker yolladı, Panamalıları ayaklanmaya teşvik etti. Panamalılar ayaklandı, bu ayaklanmada bir insan ve bir katır hayatını kaybetti. Panama bağımsızlığını ilan edince ABD onu hemen tanıdı ve bu ikisi, kuzeydeki zengin ülkenin Orta Amerikalı ufak ülkede bir kanal inşa etmesi konusunda anlaştı.

Wilbur ve Orville Wright, ... 1905'te havada sekizler çizebilen ve yarım saatten daha uzun bir süre kalan "Flyer V"i ürettiler. ... 1927 yılında Charles Lindbergh ... Bir buçuk gün boyunca havada kaldı,... Ve 1938 yılında bir pilot yanlışlıkla Atlas Okyanusu'nu geçti.

James C. Davis - İnsanın Hikayesi


Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM