KADIN VE PENİS

Olcay Yılmaz - Kadın ve Penis


İlk sevgi / aşk nesnesi: Anne

Freuda göre sevgiyi doğuran neden hazdır. Kişi haz aldığı kişiyi sever, haz almadığını ise kendinden uzaklaştırır. Çocuk da anneden haz almaktadır ve anne onun her şeyidir.

Çocuk doğal olarak anne karnından çıkmıştır ve anneye muhtaçtır. Bu durumda çocuk için ilk sevgi nesnesi anne olur. Anne çocuğunu emzirir, altını temizler ve onu kucaklar. Çocuğun acısını anne alır ve bu durum çocuğa haz verir. Çocuk bir bakıma anne ile sevişme halindedir. Anne ile olan ilişki çocuğa haz verirken çocuk babadan habersizdir. Egonun gelişmesiyle birlikte çocuk annesinin yalınızca kendisiyle değil hiç tanımadığı büyük ve güçlü biri ile de ilişki içinde olduğunu öğrenir ve büyük bir şok yaşar. Oysa bu kişi babasıdır ve çocuk kendisinden büyük ve güçlü olan bu babanın varlığını kolay kolay tanımaz. Sonradan erkek çocuk, babası gibi olmak isterken, kız çocuğu da (kendisini erkek sanmasından ötürü babası gibi bir erkek olma gereksinimiyle) anneden içgüdüsel olarak daha çekici olan babaya yönelecektir.

İkinci sevgi/aşk nesnesi: Baba

Başlangıçta erkek ve kız çocuklar yalnızca bir tek cinsi, erkek cinsini tanırlar. Erkek çocuğu gibi kız çocuğu da kendini erkek olarak görür. Kız çocuğu başlangıçta anneyi değerli bulurken sonradan babaya yönelir. Erkek çocuk gibi kız çocuğu da babası gibi bir erkek olma arzusunu taşır. Ancak bunun olanaksızlığını görünce anneyle özdeşleşerek karşı cins gibi davranmaya başlar ve erkek olma özlemini bilinçaltına iter. Babanın temel işlevlerini detaylıca işleyeceğiz. Ancak ilk önce çocuğun nasıl bir ruhsal ve biyolojik işlevi olduğuna bakalım ve sonra Oedipus ve Elektra karmaşalarını irdeleyelim. Çünkü babanın asıl görevi bu karmaşalar içinde belirir.

Olcay Yılmaz - Kadın ve PenisShare this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM