NEDEN HAYVANLAR BİZİM GİBİ KONUŞAMAZ

Gemma Elwin Harris - Küçük İnsanlardan Büyük Sorular


NEDEN HAYVANLAR BİZİM GİBİ KONUŞAMAZ?

Noam Chomsky, Dilbilimci ve filozof

Her hayvan aynı türden başka hayvanlarla bir şekilde konuşabilir: Şempanzeler şempanzelerle, arılar anlarla vb. Aslında bu gerçek bir konuşma değildir. Hayvanlar bu amaçla ötme, kanat sallama gibi pek çok şey yapabilir. Diğer hayvanlar bizler gibi konuşamaz ve biz de genellikle onların yöntemini kullanamayız. Yine de bazı insanlar kuş ötüşlerini taklit etmede o kadar başarılıdır ki, kuş bu sese kanıp başka bir kuşun öttüğünü düşünebilir.

Arılar, bir çiçeğin ne kadar uzakta ve hangi yönde olduğunu diğer arılara anlatabilir. Bunu, bizim taklit edemeyeceğimiz kadar karmaşık bir dansla yaparlar. Bizim bu tür bir bilgiyi arılar gibi aktarmamız çok zor olurdu. Maymunlar, tehlikeli olduğunu düşündükleri bir hayvanın kendilerine yaklaştığını düşündüklerinde, karınları aç olduğunda ya da bir şey söylemek istediklerinde özel bazı çığlıklar kullanır. Başka hayvanlar da benzer yöntemlere başvurur.

İnsanların konuştuğu dil pek çok açıdan farklıdır ve hayvanlar dünyasında bir benzeri yoktur. Hayvanların türdeşlerine söyleyebileceklerinin adeta bir listesi vardır. Oysa insanlar sürekli yeni, daha önce hiç duymadıkları, hatta insanlık tarihi boyunca daha önce hiç kimsenin söylemediği şeyler söyleyebilir. Ve bunu hiç düşünmeksizin sürekli yaparsınız.

İnsanlarla diğer hayvanlar da kendi aralarında biraz olsun konuşabilir. Bir köpeğiniz varsa, yeterince denediğiniz takdirde onu “Otur!” dediğiniz zaman oturması ya da başka komutları yerine getirmesi için eğitebilirsiniz. Benzer şekilde bir kedi, bir şey yapmanızı istediğinde miyavlamayı öğrenebilir. Ancak hayvanlar gerçekte ne söylediğinizi anlamaz; yeni bir şey söylediğinizde de, dediklerinizi bir çocuğun anladığı şekilde kavrayamazlar.

Bazı kuşlar başka kuşların ötüşünü, hatta insanların söylediği bazı sözcükleri taklit etmede son derece başarılıdır. Papağanlar bu konuda gayet iyi eğitilebilir. Çıkardıkları sesleri dinlerken bir dili konuşuyorlarmış izlenimini edinseniz de aslında papağanlar dili insanların kullandığı şekilde kullanamaz. Ve tıpkı diğer hayvanlar için de geçerli olduğu gibi, yeni bir söz üretemezler.

Maymunlarla çalışan bazı bilimciler, bu hayvanlara insan dilinin kısmen öğretilebileceğini düşünmektedir. Benim gibilerse bilimcilerin kendini kandırdığını, maymunların çok farklı bir şey yaptığını düşünüyor. Bu çok ilginç bir soru ve belki de bu konuda daha fazlasını okuyup öğrenmek istersiniz. Belki de büyüdüğünüzde bu alanda yeni bir şeyler keşfedersiniz. İnsanların konuştuğu dil ve hayvanlarla ilgili anlayamadığımız o kadar çok şev var ki.

Gemma Elwin Harris - Küçük İnsanlardan Büyük Sorular
Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM