PHİNEAS TAYLOR BARNUM

Malcolm Forbes - Nasıl Öldüler


PHİNEAS TAYLOR BARNUM, 5 Temmuz 1810 - 7 Nisan 1891

Phineas Taylor Barnum, “Her dakika yeni bir enayi doğar,” diyor, kendisi de gelmiş geçmiş en büyük sahtekâr olarak, hayatının her gününü bunu kanıtlamaya hasrediyordu. Çocukken Connecticut’ta kendi piyangosunu işletmişti. Esas servetini 1835’te edinmeye başladı. Kendine bir köle bulmuştu. Kadının 161 yaşında olduğunu, George Washington’un dadısı olduğunu söyleyerek gezdirip halka biletle gösteriyor, çok seyirci çektiği için de haftada 1500 dolar topluyordu. Çoğu kişi kadını gördüğü anda, o kadar yaşlı olduğuna inanmaz oluyordu. Ama Barnum, New York’ta açtığı American Museum’dan çıkarken bu insanların ne düşündüğüne pek aldırmıyordu, çünkü paralarını çoktan almış oluyordu. Daha sonra insanlar onun sergilediği “deniz kızı”nı, “sakallı kadın”ı, “General Parmak Çocuk” adını verdiği cüceyi görmek için de dünyanın parasını verdiler.

Usta promosyoncu, efsanevi sirkini altmış yaşına gelinceye kadar kurmamıştı. Kasım 1890’da seksen yaşındayken inme ininceye kadar da aktif kaldı. Bir vasiyetname yazmaya ancak o zaman karar verdi. Ama Barnum’u esas kaygılandıran, işlerinin kaderi değil, kendi adının kaderiydi. “Gazeteler adımı doğru yazdığı sürece, hakkımda ne derlerse desinler, umurumda değil,” sözüyle ünlü olan bu adam, ölümünden sonra insanların kendisi hakkında neler diyeceği konusunu gerçekten ciddiye alıyordu. Bu söylentiler duyulunca, New York’ta yayınlanan “Evening Sun” gazetesi anlayış gösterip onun istediğini yaptı. 24 Mart 1891’de, Barnum henüz hayattayken, onun ölümünü duyuran yazıyı yayınladı. Dört sütunluk yazının tepesindeki başlık şöyleydi: “Benzersiz Büyük Barnum. Kendi Ölüm Yazısını Okumak İstemişti, İşte Yazı:

Aradan birkaç gün geçtiğinde Barnum, sekreterine, “Bu sefer öleceğim,” dedi. Ama hâlâ, Long Island’daki arazisine ev yapma planlarından söz ediyordu. Sekreteri Ben, “Ama Bay Barnum, daha demin öleceğinizi söylediniz!” deyince de, “Evet, Ben, evet,” diye cevap verdi ünlü showman: “Ama henüz ölmedim, değil mi, Ben?”

Bu olaydan üç gün sonra Barnum öldü. İngiltere’deki “The Times” gazetesi, onun göremediği bir yazı yayınlayarak şöyle dedi: “Çağdaş demokrasinin, kendisini eğlendirenin ya da kendisine bir şey öğretenin peşinden gitme özelliğini erken fark etmişti. ‘İnsanlar’ sözünün de kalabalıkları, para verip bilet alan kalabalıkları anlatmakta kullanıldığını çok iyi biliyordu.”

Malcolm Forbes - Nasıl ÖldülerShare this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM