AKIL OYUNLARI

Michael Powell - Akıl Oyunları4. Yalan Makinesini Yenmek

“(Poligrafik görüntülemenin) teorik bir temeli ve geçerliliği kesinlikle yoktur... Bu türden bir test yönteminin tanısal değeri astroloji veya çay yaprağı okumadan daha fazla değildir.”

- Eski Özel Teftiş Uzmanı Dr. Drew C. Richardson, FBI Laboratuar Bölümü

Yalan makinesi testinin ardında yatan yalanı reddederseniz onu alt etme yönündeki ilk adımı atmışsınız demektir. Yalan makinelerinin % 90’dan daha fazla bir doğruluğa sahip oldukları iddia edilmektedir; ancak hakemli bilimsel denemelerle geçerlikleri kanıtlanmamıştır. Dolayısıyla bilimden daha çok hilekârlık ve akıl oyunlarına dayanmaktadır.

“Poligrafik” çok grafikli” anlamına gelir; çünkü sizin nabzınızı (kardiyograf), kan basıncınızı (spigmograf), terlemenizi (galvanograf) ve solunumunuzu (pneumograf) ölçen bir araçtır. Filmlerde izlediğinizin aksine bu grafik kalemleri her yalan söylediğinizde aşırı hızla hareket etmeye başlamazlar. Makineyi kullanan uzman bu dört fizyolojik tepki ölçümünü temel gerçeklik tepkisini belirleyen birtakım kontrol soruları sırasında kaydedilenlerle karşılaştırır.

Bu şekilde kontrol sorgulaması sırasında anormal veya abartılı tepkiler gösterebilirseniz sonuçlar etkisiz olacaktır; çünkü temel ölçümleriniz baz alınacaktır. Fazlasıyla soğukkanlı kalarak duygularınızı saklamaya çalışmayın. “Işıklar açık mı?” gibi bir kontrol sorusu sorulduğunda kaslarınızı gerginleştirerek, zihinsel aritmetik yaparak, endişe verici düşünceleri aklınıza getirerek ve hatta dilinizi ısırarak verdiğiniz tepkileri artırmalısınız.

Ortalama bir yalan makinesi testi genelde iki ile üç saat arasında sürer. En uzun bölümü 90 dakika kadar sürebilecek olan test öncesi görüşmedir. Bu süreçte size test açıklanır, yasal haklarınız söylenir ve konunun tartışma bölümü olur. Suçlu birçok kişi bu aşamada poligrafa bağlandıklarından çok daha fazlasını ifşa ederler. Testi yapan kişi sizin duygu ve düşüncelerinizi büyük bir ustalıkla yönlendirme konusunda eğitim almıştır; poligraf sizin kendinizi güçsüz ve savunmasız hissetmeniz için onun kullandığı en büyük “dayanak”tan başka bir şey değildir. Dolayısıyla sizin alt etmeniz gereken makine değil, testi yapan kişidir.

En başından sonuna kadar poligraf süreci sözde “dürüst” kişilerde bile suçluluk duygularını teşvik edip eyleme geçirmek üzere tasarlanmıştır. Bu iknaya teşvik sizin poligraf testinin mutlak yanılmazlığına inanmanızı sağlamak üzere tasarlanmıştır. Poligrafın bilimsel bir geçerliği olduğuna zaten inanmışsanız sizi bu yalana inandırmak için medya organlarını ve Hollywood’u kullanan poligraf propagandası tarafından çok uzun zamandır aldatılıyorsunuz demektir.

Bazı kontrol sorularının tuzak amaçlı olduğunu ve hiçbir şekilde ölçülüp değerlendirilmediklerini bilmenizde de fayda var. Yalan makinesini kullanan kişi bu tür kasıtlı sabotajları fark edebileceğini iddia eder; ancak bu da başka bir akıl hilesidir. En güvenli kaçış yolu her tepkiye karşılık olarak panik yapmaktır.

POLİGRAF GERÇEK PANİĞİ SAHTE PANİKTEN NASIL AYIRT EDEBİLİR Kİ?

EDEMEZ.

Michael Powell - Akıl OyunlarıShare this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM