Aşkın En Güzel Tarihi

Dominique Simonnet - Aşkın En Güzel Tarihi


ASKERLİK YAPANLAR

DOMINIQUE SİMONNET: XIX. yüzyıldan, Rousseau'dan bize kalan, "iyi vahşiler" düşüncesi...

JEAN COURTİN:  ... bence doyurucu. Paleolitik dönemde, sonraları sık sık görülenin tersine, başka insanların neden olduğu şiddetli ölüm vakalarına, kurşun yaralarına rastlanmaz. İnsanlar birbirlerine girmeden avlandılar; av hayvanı boldu; çakmaktaşı yataklarına sahip olmak için de dövüşen olmadı. İklimin sertliğine rağmen, hoş, ama bir taraftan da gayet maço bir dönemdi. Kadın çocuklarla ilgileniyor, giysi yapmak için derileri temizleyip tabaklıyor, eve göz kulak oluyor, ateşe bakıyordu; erkek ise... askerlik yapıyordu...

DOMINIQUE SİMONNET: Karısı evde otururken ava giden maçolar!

JEAN COURTİN: Evet, ama "maço avcı", evine her gün et getirebilmek için canını hiçe sayıyordu... Etnoloji şunu bize bir kere daha söyler: Bütün avcı-toplayıcı toplumlarda, kadındaki aylık değişimlere dayalı bir kan yasağı vardır; silah, erkeklerin ayrıcalığıdır, çünkü kan akıtmaya yarar. Kadınlar, sadece kansız aletleri kullanabilirler: Kuş ya da balık ağı, tuzaklar, sopalar, topuzlar ... Avustralyalı Aborijinlerde, Güney Afrikalı Buşmanlarda ya da Kuzey ve Güney Amerika yerlilerinde bu türden kurallara rastlanır. Çok sonraları, çanak-çömlekçilikte de iki cins arasında farklılık gözleniyor: Kaba malları üretenler, kadınlardı. Ama çanak-çömlek çarkta yapılmaya, kısacası sanayileşmeye başlar başlamaz, erkek işi olup çıktı.

DOMINIQUE SİMONNET: Şu sizin Cro-Magnon'ların feminizmle arası pek hoş değilmiş doğrusu!

JEAN COURTİN: Anglosakson bir romancı, prehistorik kadını bir superwoman olarak hayal etmişti; aslanları ve atları evcilleştiren, önüne gelen her erkeği baştan çıkaran bir sapan sallama şampiyonu olarak... Buzul çağının ortasında, doğada bir başına, dizginlenemeyen cinsel isteklerle dolu bir kadın; bu bana hiç gerçekçi gelmiyor... Paleolitik dönemde aşk kuşkusuz... daha gelenekseldi.

Dominique Simonnet - Aşkın En Güzel Tarihi


Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM