YAŞASIN ORGAZM

Dorian Solot & Marshall Miller - Yaşasın Orgazm

kadın uyarılması: nasıl işler?

1950’LERIN VE 1960’LARIN önde gelen seks araştırmacıları olan Masters ve Johnson çifti hayli radikal şeyler yapıyordu (ki bu hâlâ radikal bir şey!): Kadınları makinelere bağlayıp mastürbasyon ya da seks yapmalarını izleyerek laboratuvarlarında cinsel uyarılmayı inceliyorlardı. Gözlemlerinden öğrendiklerine dayanarak “dört evreli cinsel tepki modeli” dedikleri şeyi açıklıyorlardı. Günümüzdeki kimi uzmanlar Masters ve Johnson’ı çeşitli yönlerden eleştiriyor. Örneğin yaptıkları işin basite indirgeyici olduğunu söylüyorlar, çünkü Masters ve Johnson’a göre seks, uyarılma evresinden orgazm evresine dosdoğru ve değişkenlik göstermeden giden bir şey. Her ne kadar eksiklikleri olsa da, pek çok kadın Masters ve Johnson’ın kavramlarını kendi cinsel tepkilerini anlamakta yararlı buluyor.


Klasik Masters and Johnson modeli heyecanlanmayla açılır (fakat yeni uyarılma bölgesi teorileri cinsel arzunun genellikle heyecanlanmadan önce geldiğine dikkat çekiyor). Heyecanlanma evresinde eğlence başlar! Genellikle, kadınların kalp atışları ve nefesi hızlanır, kan basıncı artar, genital bölgesine kan akışı başlar ve vajinası kayganlaşır. Tahrik oldukça klitorisi büyür ve sertleşir, tıpkı erkeğin penisinin uyarılma sırasında büyüyüp sertleşmesi gibi. Kadınlar boyunlarında, göğüs kafeslerinde ya da bedenlerinin başka bölümlerinde pembe ya da daha koyu renkte “seks kızarması” yaşayabilirler. Meme uçları dikleşir, iç ve dış vajinal dudaklar şişer. Kadın çoğunlukla bedenindeki değişimler hakkında düşünmüyordur ya da bunların farkında bile değildir. Yalnızca, “Evet, iyi hissediyorum,” diye düşünüyordur.

Masters ve Johnson’a göre bir de plato evresi vardır. Kadın normalde yaşadığından daha yüksek bir uyarılma düzeyindedir, ama sanki ilerleyemiyor gibi takılıp kalmış hisseder. Daha sonra cinsel tepki teorisyenlerinden bazısı bu evreyi uyarılma modellerinden çıkarsa da, görüştüğümüz pek çok kadın bu evrenin deneyimlerini eksiksiz tarif ettiğini söylüyor. Dorian, henüz orgazm olmadığı dönemde, uyarıldığında kendisine hiçbir şey olmuyormuş gibi geldiğinde sinirleri bozuluyormuş. Bu yüzden denemeyi bırakmış, hayal kırıklığına uğrayıp şu sonuca varmış: “Bende bir arıza var galiba.” Plato evresini okuması, orgazm olmaya doğru bir numaralı adımı olmuş; çoğu kadının plato evresini deneyimlediğini öğrendiğinde hayretler içinde kalmış. Eğer durum buysa, demiş, demek ki hiçbir yere gitmeyen uyarılma arızalı olunduğu anlamına gelmiyor - aslında normal olduğunun işareti. Bazı günler kadınlar neredeyse hiç plato olmaksızın heyecandan doğrudan orgazma geçiş yapabilir, bazı günlerse sonsuza dek platoya takılıp kalmış gibi hissederler.

Çoğunlukla, eğer stimülasyon devam ederse, bu, kadını öncelikle plato evresine götürür, en sonunda da orgazma. Oley! Nefes alıp vermesi ve kalp atışları iki katı hızlanır. İlginçtir, bir kadının orgazm sırasındaki beyin dalgaları, derin meditasyondaki birinin beyin dalgalarına benzer. Kadınlar genellikle stimülasyonun orgazm boyunca da devam etmesini ister. Eğer kadın parmağınız, diliniz ya da penisiniz üzerine binmişse, size dur ya da yeter işareti yapana kadar devam edin!


Zirveye ulaştıktan sonra, kadının yavaşça uyarılmamış haline döndüğü çözülme evresi vardır. Tabii çoklu orgazm günü yaşıyorsa, o iş başka! Sayfa 33’te daha fazlasını bulabilirsiniz.

Dorian Solot & Marshall Miller - Yaşasın Orgazm


Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM