TARİHİN CİLVELERİ

Bathroom Readers Hysterical Institute - Tarihin Cilveleri


HAÇLI SEFERLERİNE BAYILIRIM

Haçlı Seferleri 1095 ile 1291 arasında yapılmıştır. 200 yıl süren bir kutsal savaş. İşte size Birinci Sefer'den bir kesit: 'Halkın Haçlı Seferi' olarak da bilinen, gayri resmi ve berbat bir girişim.

HAÇLI SEFERLERİNİ BAŞLATAN ADAM

Odo de Largery, yani Papa II. Urban, 1095 Kasımında Fransa'daki bir kilise meclisinde bir konuşma yaptı. Bu, belki de insanlık tarihindeki en etkili konuşmaydı. Ekselanslarına göre Kutsal Toprakları işgal eden kafir Türkler Hıristiyanların kutsal yerlerini kirletiyor ve Hıristiyan hacılarını taciz ediyorlardı. Papa bu toprakları Hıristiyanlık için tekrar ele geçirmek üzere savaş çağrısında bulundu.

HEY, ARANIZDA HARİTA GETİREN VAR MI?

Ortalama Joe, aceleci ve fevri bir tavır aldı. Fransız şövalyeleri ve prensleri daha kuvvetlerini toplayamadan, Fransa'nın tüm kentlerinden gelen köylü ayaktakımı Kudüs’e doğru tahmini bir yönde yola düzüldü. Kötü silahlanmış ve savaş eğitiminden yoksun bu insanların, ne Türklerle savaşmak hakkında, ne de Anadolu'nun coğrafyası hakkında en ufak bir fikirleri vardı. Sadece imanla kafirleri yeneceklerine inanıyorlardı. Böylece Kutsal Toprakları tekrar almak için ilk sefer olan Halkın Haçlı Seferi başladı.

HALKIN TERCİHİ

Kadın, erkek ve çocuklardan oluşan 100 bin kişilik bu perişan ordu Münzevi Peter (Peter the Hermit) gibi popüler vaizlerin önderliğinde yola koyuldu. Peter, Gandi tarzında, çıplak ayaklarla yürüyen ve kendine ait hiçbir şeyi olmayan ufak tefek çirkin bir adamdı. Ateşli taraftarları yürürlerken topluca popüler Kutsal Ayinleri okuyorlardı. Hepsi İsa’nın taşıdığı ağır çarmıhı hatırlatması için tek omuzlarına X biçimli kumaş parçaları kuşanmışlardı.

LANET HAÇLILAR

İlk büyük Haçlı çarpışması Kutsal Topraklarda değil Macaristan'da, Hıristiyan dostlarına karşı oldu. Belli ki bazı Haçlılar tüm Macar mahsul ve mallarına el koyma hakkını kendilerinde görmüşlerdi. Böylece daha yeni Aziz Stephen tarafından Hıristiyanlaştırılmış olan Macarlarla aralarında savaş çıktı. 100 kadar Haçlıya karşılık 4.000 civarında Macar öldü.

SANA GELİNCE, PETER...

Bu arada, Peter'in de benzer sorunları vardı. Bizanslı Hıristiyan kardeşleriyle aralarındaki savaşta Peter'in 10 binden fazla adamı öldürülmüş ya da tutsak düşmüştü. Tam bu Haçlı Seferinin pek de iyi bir fikir olmadığını düşünmeye başlamıştı ki işler bir süreliğine iyi gitti. Ordusu nihayet 1 Ağustos 1096'da Konstantinopol kapılarına ulaştığında Peter da Bizans İmparatoruyla barış yapmayı başardı. İmparator, Peter'in berbat görünen birliklerine şöyle bir bakmış ve ona şövalyeleri ve prensleriyle gerçek ordunun gelmesini beklemesini söylemişti. Peki ya Peter onu dinledi mi?

ANADOLU'DA BÜYÜK FELAKET

Peter ordusuna düşman topraklarında komuta etmesi için bir vekil tayin etti ve çok akıllıca davranıp kendisi geride bekledi. Uçuşan flamalar ve çalan trampetlerle Haçlılar, Türklerin elinde gayet iyi durumda olan ve iyi korunan İznik Kalesine yürüdüler. Tesadüf eseri Türkler de aynı gün Hıristiyanlara saldırmaya karar vermişlerdi. Kalelerinden çıktıklarında bir de ne görsünler? Haçlılar kurbanlık koyun gibi üzerlerine geliyor.

YETER Kİ SON OLSUN

İlk Türk saldırısından sonra Hıristiyan ordusu paniğe kapıldı ve canını kurtarmak için kaçmaya başladı. Üç bin Haçlı kaçıp deniz kıyısındaki eski bir kaleye sığındılar. Türkler onları izleyip saldırdılar ve çoğunu öldürdüler. Bizans İmparatoru filosunun bir kısmını gönderip kalanları kurtarmasa işlerini tamamen bitireceklerdi. Böylece Peter'in taraftarlarından bir kısmı kurtuldu ama yenilmişlerdi. En azından Halkın Haçlı Seferi diye bilinen felaket sona erdi.

968 KIYAMETİ

1000 yılı yaklaştıkça Hıristiyan alemi dünyanın sonunun geldiği korkusuyla asabileşti. 968'de Yüce Roma İmparatoru I. Otto birliklerini Calabria'daki Sarakenlerin üzerine gönderdiğinde bir güneş tutulması oldu ve askerler korku içinde kendilerini balıklama fıçıların içine ve at arabalarının altına attılar. Bunun öteki taraftan bir işaret olduğuna eminlerdi.

Bathroom Readers Hysterical Institute - Tarihin Cilveleri


Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM