QIU JIN

Queen Of The Neighborhood Kolektifi - Devrimci Kadınlar


QIU JIN (1875 - 1907)

Qiu Jin, Çinli bir feminist ve eğitimciydi; devrimci ayaklanmada bir lider olarak hayatını kaybedecekti. Eğitimli bir ailede dünyaya gelmişti. Resmi İmparatorluk Mahkemesi’nin önde gelen kişilerinden ünlü Zen Guo-Fan’ın torunu idi. Ailesi, her ne kadar bir kız çocuğu olsa da, onun mükemmel bir edebiyat eğitimi almasını sağlamıştı. Annesinin ona dikişnakış öğretmeye çalıştığı, fakat daha sonra vazgeçtiği söylenir. Çünkü Qiu Jin, bunların yerine okçuluk, binicilikle ilgilenmiş ve dövüş sanatları ile ilgili romanlar okumayı tercih etmişti.

Qiu Jin 18 yaşındayken, görücü usulü bir evliliğe razı olacaktı. Kocası Wang, Japonya ile yapılan savaşta (1894-1895) Çin’in yenilmesinin ardından onu Pekin’e götürmüştü. Bu sırada Pekin’de politik iklim iyice kaotik bir hale gelmişti. Çok sayıda köylü ayaklanması yaşanmaktaydı ve Mançu Hükümeti’nin iyice yozlaştığı bu süreçte, yabancı güçlerin sürekli müdahaleleri söz konusuydu.

Qiu, muhafazakar kocasını rahatsız edecek bir şekilde kılıç kullanmayı öğrenmişti, şarap içiyor ve kamusal alanda Batılı erkek giysileri içinde geziyordu. Devrimci-feminist fikirleri onu Çin kadın hareketinin öncüsü yapmıştı. Qiu Jin, kız çocukları için bir okul kurmuş, ayak bağlama* ve seks köleliğine karşı mücadele vermişti.

* Ayak bağlama: Çin’de, kız çocuklarının ayaklarının büyümesini engellemek amacıyla, ağrıyacak ve acıyacak şekilde sıkı kalıplara konulma geleneği, (ç.n.)

1904’te 29 yaşındayken, iyi gitmeyen evliliğini ve iki çocuğunu geride bırakarak eğitim için Japonya’ya gitti. Qiu Jin, yaptığı tercihler nedeniyle büyük bir toplumsal baskı yaşamaktaydı. Ancak yine de kocasına “düşüncelerimiz aynı değil” demiş ve eklemişti: “Seninle sanki hortlaklar hapishanesinde yaşadık. Ne cehennemde yaşamak istiyorum ne de senin orada olmanı. Ayrılacağız”. O sıralarda Japonya’nın Çin’e göre daha ilerici olduğu kabul ediliyordu. Japonya, devrimci fikirler için bir gelişme ortamı sağlamaktaydı. Qiu Jin, Tokyo’da Kız Uygulama Okulu’na kayıt oldu ve artık faaliyetini durdurmuş olan sadece kadınların üye olduğu Sadece Sevgi adlı bir derneğin canlandırılmasına katıldı. Bu sırada başka Çinli kadınları da drahomalarını* satarak Japonya’ya eğitim için gelmeleri için yüreklendiriyordu. Qiu Jin, devrimci metinleri halk diline uyarlayarak, bu fikirlerin daha az okur-yazar olan Çin’de de yaygınlaşmasını sağlamış, ayrıca Sun Yat-sen’in Devrimci İttifakı’nın da ilk kadın üyesi olmuştu.

* Drahoma; Çeyiz (ç.n.)

1906’da Çin’e-Chejiang’a geri dönecekti. Burada hasta annesiyle ilgilenmenin yanı sıra, Xu Zihua’nın yönetiminde Ta-t’ung Beden Eğitimi Koleji’nde eğitimci olarak yer aldı ve Devrimci Liga’nın öğrenci şubesini kurdu. Daha sonra Şangay’a taşınan Qiu Jin, gizli bir patlayıcı fabrikasında çalıştı ve radikal bir kadın gazetesi çıkardı. Yer altı örgütlenmesi aracılığıyla oluşturduğu ordunun, 1907’deki Şangay ayaklanması sırasında liderliğini yaptı.

Ancak bu ayaklanma, birçok benzeri gibi başarısız olacaktı. Qiu, kısa bir süre gizlenebildi, fakat sonunda İmparatorluk Polisi tarafından yakalandı. İşkence altında bile konuşmayı reddetti. Ne var ki yazmış olduğu iki şiir, suçluluğunun kanıtı olarak görüldü ve başı kesilerek idam edildi. Qiu o zamanlar bir kahraman olarak görüldü. Sun Yat-sen, Qing hanedanının 1912’de devrilmesinden sonra, Qiu’nun yeniden gömülmesi vesilesiyle bir devlet töreni yapılmasını sağladı. Xu Zihua tarafından kaleme alınan mezar taşı yazısı, muhtemelen Qiu’nun sevgilisi olan bilim kadını Wu Zhiying tarafından taşa kazınmıştır.

“Bugüne kadar bin yılda dört kez ortaya çıkmış bir ışık huzmesi, biz kadınların evreninde her yanı kapatmış olan o koyu karanlığı yavaş yavaş delmekte”.

“Biz kadınlar özgürlüğümüzü seviyoruz
Kaldırın şarap kadehlerinizi özgürlük çabalarımız için
Bahşetsin gökyüzü kadın erkek eşitliğini
Kavga için ayağa kalkacağız, evet! Geliştirelim kendimizi.”

Queen Of The Neighborhood Kolektifi - Devrimci Kadınlar


Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM