ERTELEME

Steve Chandler - Erteleme


Bölüm 6

İçinde bulunduğunuz durumun duygularınızla ilgisi yoktur

Bazen insanlar radikal, yenilikçi tür bir zaman yönetimini olay anında değil de daha sonra ulaşabilecekleri bir süreç olarak algılarlar. Olay anında söyledikleri şudur, “Şu an zor bir durum ile karşı karşıyayım ve bu sorunun altında ezilmekteyim.”

Ancak çok önemli bir şeyi fark etmezler.

İflas, boşanma, ölüm, ekonomik kriz gibi dramatik durumlar bile beynimiz onu yorumlayıp bu konu hakkında bir hikâye yaratmadığı sürece duygu değişimine neden olamazlar.

Üzüntü, depresyon, tükenmişlik, kaygı gibi duygular, içinde olduğumuz durumu yorumlayarak ve bu yoruma kendimizi inandırarak bizler tarafından yaratılırlar. O yüzden de bizler sadece o durum karşısındaki düşüncelerimiz altında eziliriz; durumun kendisi tarafından değil.

Bir filmde ya da kitapta kullanmak istediğim sık sık aklıma gelen küçük bir senaryom vardır. Akıl hastanesinde yaşayan deli bir adam (Bu ben olabilirim. Neden olmasın?) Bu adam her gün hobi odasına gider. Üzerinde pijamaları vardır. Yuvarlak bir masaya oturur. Hasta bakıcı ona bir not defteri ve bir kutu boya verir. Boyaları alır ve bir canavar kafası çizer. Sonra kendi çizdiği canavara bakar, bir çığlık atar ve odadan kaçar.

Zavallı deli adamın kendisini ölesiye korkutması hasta bakıcıya çok komik gelir. Daha doğrusu, delice.

Aslında, aynı deliliği bizler de her gün yaşatıyoruz kendimize. Boyalarımızı (hayal gücümüzü) güzel şeyler yaratmak yerine kendimizi korkutmak için kullanıyoruz.

Bazı insanlar yağmurla ilgili kendilerini inandırdıkları hikâyeler yüzünden yağmura bakınca hüzünlenirler. (“Hava çok kasvetli. Kendimi hapsedilmiş gibi hissediyorum.”) Başkaları ise yağmuru gördüklerinde mutlu olurlar çünkü yağmurla ilgili güzel bir hikâyeleri vardır. (“Oh ferahladım. Çok romantik. Bahçem sonunda su yüzü gördü.”) Biz yakıştırmadığımız müddetçe yağmurun bir anlamı yoktur, aslında.

Bu insanlar yağmurun hissettikleri duygulara sebep olduğunu sanırlar, oysa yağmur bu duygulara neden olmaz. Her iki durumda da asıl sebep insanların yağmur hakkındaki düşünceleridir. Durumlara ya da olaylara anlamı biz yükleriz. Bir şey olur ve biz ona bir anlam yükleriz. Koşullar kendi başlarına bir anlam ifade etmezler.

Yağmurun bir anlamı yoktur, zaten güzelliği de bundandır.

Steve Chandler - Erteleme

Bir önceki bölüm


Kitabın başına git


Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM