Hayatın El Kitabı

Focus - Hayatın El Kitabı

En besleyici fast-foodlar hangileri?

Her yiyecek bir yere kadar besleyici. Her şey onu diyetinize nasıl entegre edip, hangi sıklıkta ve ne kadar yiyeceğinize bağlı. Örneğin patates kızartması iyi bir C vitamini deposu. 100 gr'lık bir porsiyon, size 4 mg., yani önerilen günlük miktarın yüzde 10'unu verir. Ama 4 mg' lık C vitaminin acısı başka yerden çıkar; çünkü patates kızartması son derece yağlı bir yiyecektir. Günlük 40 mg. C vitaminini patates kızartmasından almak isterseniz, vitaminle birlikte 2.750 kalori almak zorunda kalacaksınız ki bu da 140 gr. yağ anlamına gelir. Şiş kebapta da protein, kalsiyum, demir, çinko ve vitamin var. Fakat her gün bunları yiyip, sebze ve meyvelerden uzak durmak kalp damarları için sorunlar yaratabilir.

Ay'daki ayak izleri ne zaman silinir?

Hiç şüphe yok ki, Ay toprağındaki bu ünlü ayak izleri, Dünya üzerinde insanların her şeyinden çok daha kalıcı. Ay modülünün, Amerikan bayraklarının, çeşitli bilimsel cihazların 1969-1972 yılları arasında Ay'a giden astronotların bıraktıkları izlerin de yok olması ya da zarar görmesi için hiçbir neden yok. Bir meteorit çarpması hariç, onlara zarar verecek rüzgar ya da su olmadığı için tüm bunlar birkaç bin yıl zarar görmeden oldukları yerde kalabilirler. 10 milyon yıl kadar sonra onları değiştirecek tek şey, ancak istikrarlı mikroskobik boyutta meteorit yağmurları olabilir.

Uzay sondaları boşlukta nasıl hareket ediyor?

Son derece gelişmiş yön bulma aletlerine ve elektronik cihazlara sahip uzay sondaları, boşlukta genellikle Güneş'i ve yıldızları izleyerek hareket ediyorlar. Bu uzay sondalarının üstünde dev güneş enerjisi panoları bulunuyor. Bu sayede Güneş'ten sıcaklık alıyorlar ve bunu hareket için gerekli olan elektrik enerjisine dönüştürüyorlar. Bir noktadan bir noktaya gitmek için ise ya sahip oldukları kimyasal (hidrojen ve oksijen) motorlarından yararlanıyorlar yada büyük bir hamle yapmak için gezegenler arasındaki çekim gücünü kullanıyorlar.

Gerçekten de sondalar önce dünyanın çevresindeki yörüngeye oturtuluyorlar. Daha sonra "kurtuluş hızı" denen saniyede 12 kilometre hıza ulaşıp, Dünya’nın yerçekimi gücünden kurtuluyorlar. Ardından her keresinde daha büyük elips yörüngeler çizerek Dünya'dan uzaklaşıyorlar. Ancak bir miktar yol aldıktan sonra bu kez başka gezegenin çekim alanına giriyorlar. Kesin olarak yörüngeye oturtabilmek için motor hızıyla gezegenlerin çekim gücü dengeleniyor ve bu sayede sondanın yörüngesi sabitleştiriliyor.

Diyaliz makinesi nasıl çalışıyor?

Böbrek yetersizliği, çeken hastaların zaman zaman bağlanmak zorunda kaldıkları suni böbrek makinesi iki tüpten oluşuyor. Tüplerin biri hastanın bileğindeki atardamara, diğeri ise toplardamara bağlanıyor. Tüplerin içinde de kan akışını düzenleyen iki pompa var. Damarlardan çıkan tüpler, yarı geçirgen bir zarla kaplı başka büyük tüpün etrafını dolaşıyor. Bu büyük tüp, içinde "diyaliz" adı verilen tuzlu solüsyonun bulunduğu bir kabın içinde duruyor. Hastanın zararlı maddelerle kirlenmiş kanı birinci tüple alınıyor ve diyaliz solüsyonunun içinden geçirilerek bu maddelerden arındırılıyor. Temizlenen kan daha sonra diğer tüple yeniden damara veriliyor.

Focus - Hayatın El Kitabı


Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM