Kişiliği Değiştirmek İçin İlaç Kullanımı

John Brockman - Senin Tehlikeli Fikrin Ne


Kişiliği Değiştirmek İçin İlaç Kullanımı

Kişilik - her birimize özgü düşünceler, duygular ve davranışlar modeli - genellikle erken yetişkinlik döneminden önce oluşur. Ama pek çok insan, hâlâ kişiliğinin değişmesini ister. Örneğin, bazıları kendini aşırı karamsar ve gergin bulur ve daha neşeli ve esnek olmak ister. Amaçları ne olursa olsun, genellikle bir terapiste, kişisel gelişim kitaplarına ya da ibadete başvururlar.

Son birkaç on yıl içinde, bazı psikiyatrik ilaçlar, yaşamları üzerinde kontrol sahibi olmak isteyenler için yardımcı bir araç haline geldi. Başlangıçta ağır depresyon gibi episodik psikolojik rahatsızları iyileştirmek için birkaç ay kullanılmak üzere tasarlanmış olan bu ilaçlar, şimdi belli kişilik özelliklerinde kalıcı değişiklikler oluşturmak için sürekli kullanılmak üzere yazılıyor. Bunların arasında en çok tanınanı Prozac, ama diğer pek çok ilaç piyasada ya da geliştirilme aşamasında. Bu ilaçlar, duyguları etkileyen beyin devrelerini dolaysız olarak etkileyerek, yalnızca irade gücü ile ya da davranış egzersizleriyle gerçekleştirilmesi zor olan olumlu etkiler yaratıyor. Milyonlarca insan, kişiliğini değiştirmek için, bu ilaçlara yıllarca devam ediyor.

Bununla birlikte, kişiliği değiştirmek amacıyla bu tür ilaçları kullanma fikri hâlâ tehlikeli ve bu tehlike beyin kimyasallarını müdahale ederek değiştirmenin özünde korkakça, ahlaka aykırı ya da sosyal düzene tehdit oluşturuyor olmasından kaynaklanmıyor. Tam tersine, pek çok insan, bu ilaçların kişisel sorumluluk duygusunu arttırdıkları için istenenin tersi bir etki yaptığını düşünüyor. Dikkatli olunması gerekliliğinin sebebi, insanların bu ilaçları aldığı bu yıllar boyunca, bu ilaçların etkisi üzerine hiçbir kontrollü araştırmanın yapılmamış olması. Bu yüzden bu, sürekli ilaç kullanımının gerçekten yararlı olup olmadığını ve bu uygulamanın sürdürülmesinin iyi olup olmayacağını ortaya çıkarmak için test edilebilecek olan ve test edilmesi gereken tehlikeli bir fikir.

SAMUEL BARONDES

Samuel Barondes, San Francisco, California Üniversitesi'nde Nörobiyoloji ve Psikiyatri Merkezi'nin yöneticisi ve Beter Than Prozac: Creating the Next Generatiorı of Psychiatric Drugs (Prazac'dan Daha iyi: Psikiyatri İlaçlarının Gelecek Kuşağını Yaratmak) adlı kitabın yazarı.

John Brockman - Senin Tehlikeli Fikrin Ne

Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM