YAZARLAR ÖYKÜLERİNDEKİ KARAKTERLERİ NASIL YARATIR?

Gemma Elwin Harris - Küçük İnsanlardan Büyük Sorular


YAZARLAR ÖYKÜLERİNDEKİ KARAKTERLERİ NASIL YARATIR?

Dame Jacqueline Wilson, Yazar

Yazdığım yüz civarında kitap için kaç karakter yaratmışımdır acaba? Sanırım binlerce. Hepsinin canlanıp, evimde vereceğim partiye geldiğini düşünün!

Hepsini görebiliyorum ama hiçbiri gerçek değil elbette. Onları ben uydurdum. Yarattığım karakterler çok nadiren gerçek insanlara dayanır. Hele kendimi düşünerek yarattığım karakter hiç olmamıştır. Onlar bütünüyle hayal gücümün ürünüdür.

Küçük bir çocukken hiç hayali arkadaşınız oldu mu? Bebekleriniz ile oyuncak ayılarınız için, sanki hepsi gerçekmiş gibi çay partisi verdiniz mi, onları yatağa yatırıp uyuttunuz mu hiç? Öyküler için karakterler yaratmak işte tam da buna benzer bir şey. Bir yetimhanede ümitsizce evlat edinilmeyi bekleyen bir kız çocuğun öyküsünü yazmak isteyebilirim. Sert mizaçlı ama komik Tracy hemen o anda kafamın içinde belirir ve “O kız benim! Beni yaz” der.

Siz de kendi karakterlerinizi yaratabilirsiniz. Evden kaçan bir kız düşünün. Neden evden kaçıyor? Çok mu mutsuz ya da sadece yaramazlık olsun diye kaçan, macera peşinde koşan biri mi? Akıllı ve işini bilen bir tip mi yoksa kolayca paniğe mi kapılır? Küçük bir çocuk mu yoksa bir genç mi? Sade bir tip mi yoksa alımlı mı? Gürültücü mü yoksa minik bir fare kadar sessiz mi? Ona ne isim vereceksiniz? Neden onunla ilgili bir öykü yazmıyorsunuz?

Gemma Elwin Harris - Küçük İnsanlardan Büyük Sorular


Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM