AKIL OYUNLARI

Michael Powell - Akıl Oyunları


5. Aklınızdan İmkânsız işlemler Yapın

Aklınızdan karmaşık işlemler yapabilmeyi öğrenmek için Harvard Üniversitesi’nde zeki bir profesör veya dahi bir bilim insanı olmanıza gerek yok. Bizlere Batıda tamamen çelişkilerle dolu ve bizim doğamız gereği sahip olduğumuz sadelik ve kolaylık isteğimize aykırı olan bir matematik sistemi öğretiliyor. Bu sistem bizlerin alternatif sayı sistemlerinin kolay anlaşılır kıldığı esnek ve güzel karşılıklı ilişkileri anlamamızı engelliyor.

Bunlardan biri eski bir Hindistan sistemi olan Vedik matematiğidir. Swami Bharathi Krishna Tirthaji tarafından belirlenen 16 sutra (vecize) üzerine kurulu olan bu sistemin doğal prensipleri bunları uygulayanlara her türlü matematik problemini teorik ve uygulamalı matematik çerçevesinde hızlı bir şekilde çözme imkânı vermektedir.

Çarpma

2 haneli rakamların çarpımı:

72
73
x--------

1. Adım

Sol kolondaki sayıları çarpın: (7x7: 49)

2. Adım

Çapraz rakamları çarpın ve çıkan sonuçları toplayın: (7x3) + (7x2): 35

3. Adım

Sağ kolondaki sayıları çarpın: (2x3:6)

4. Adım

Elde ettiğiniz bu üç sonucu yan yana getirin (49 35 6) ve bu sonuçlardan herhangi birinin sağında iki haneli bir rakam varsa soldan sağa doğru soldaki haneyi yanındaki sayıya ekleyin (49+3)5 6

Cevap: 5256

Herhangi başka bir yöntem gibi ilk başta karmaşık gelebilir; ama kâğıt üzerinde birkaç dakika pratik yaptıktan sonra bu dört adımı saniyeler içerisinde yapabilmeye ve sonunda da aynı işlemi aklınızdan yapabilmeye başlayacaksınız.

Hızlı Kare Alma

Bu yöntem size beş rakamı ile biten herhangi bir iki haneli sayının karesini almayı öğretecek. Örneğin, 75’in karesi ilk haneyi (7) ondan sonra gelen sayı (8) ile çarparak ve sonuna da 5’in karesini (25) getirerek çok hızlı bir şekilde bulunabilir: 5625

Bu yöntem daha büyük rakamlarda da uygulanabilir. 725’in karesi 72x73 çarpılıp sonuna 25 getirilerek bulunabilir: 525,625.

Zaman ve mekân, Vedik sutralarının olağandışı gücüne bundan fazla değinmeye izin vermemektedir. Daha fazlasıyla ilgileniyorsanız Vedik Matematiğine bakınız.

Michael Powell - Akıl Oyunları
Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM