VENEDİK

Jorge Luis Borges - Atlas


VENEDİK

Ustaları şunlardı: Dayanıklı kayalar, doruklardan doğan ırmaklar, ırmakların Adriyatik sularına karışan suları, tarihle yerbilimin rastlaşması ya da ortak yazgısı, gelgitler, kumlar, adaların ağır ağır oluşması, Yunanistan'ın yakınlığı, balıklar, halkların göçü, Armorica ve Baltık savaşları, saz kulübeler, çamurla sıvanmış dallar, geçit vermeyen kanallar ağı, ilkel kurtlar, Dalmaçyalı korsanların baskınları, pişmiş topraktan düz çatılı evlerin zarifliği, mermerler, Attila'nın at sürüleri ve kargıları, yoksulluklarınca korunan balıkçı tayfası, Lombardlar, Doğu'yla Batı'nın buluştuğu bir yer olması, nicedir unutulmuş kuşakların günleri ve geceleri. Dükanın her yıl Bucentaurus kadırgasının pruvasından bıraktığı altın yüzükleri de anmadan geçmeyelim: Suların yarı karanlık bulanıklığında, eksiksiz bir zaman zincirinin belli belirsiz halkaları olan altın yüzükleri. Aspern Kağıtları'nın meraklı araştırıcısını ya da Dandolo'yu, Carpaccio'yu, Petrarca'yı, Shylock'u, Byron'ı, Beppo'yu, Ruskin'i ya da Proust'u anmadan geçmek de haksızlık olur. Uzayıp giden bir düzlüğün ucundan, yüzyıllardır gizliden gizliye birbirlerini gözetleyen tunçtan kaptanları bellekten silmekse olanaksız. Gibbon, eski
Venedik Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının kılıçla kazanıldığını, ama ancak kalemle haklı kılınabileceğini söyler. Pascal, ırmakların anayollar olduğunu yazar: Venedik kanalları, yaslara bürünmüş gondolların, yaslı kemanlara benzeyen gondolların, müziği anımsatan ezgili gondolların geçip gittikleri anayollardır.

Bir kitabın öndeyişinde, billur ve alacakaranlık Venedik diye yazdığımı anımsıyorum. Venedik ve alacakaranlık, benim için neredeyse eşanlamlı sözcükler. Bizim gözümüzde, alacakaranlık, ışığını yitirmiştir, yüreğine akşam karanlığının korkusunu düşürmüştür; Venedik'in alacakaranlığıysa güzel ve ölümsüzdür, öncesiz ve sonrasız.

Jorge Luis Borges - Atlas
Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM