Eğlenceli Dünya Tarihi

Dave Rear - Eğlenceli Dünya Tarihi


BÖLÜM III

KÜÇÜK DEVLETLER ÇAĞI

MÖ 1200-800

Fenikeliler

Mısır İmparatorluğu’nun çöküşü, Yakındoğu’yu yaklaşık dört yüzyıl boyunca belirli bir güç merkezinden yoksun bıraktı ve bölge Fenikeliler gibi küçük, barışçıl devletlerin doğup gelişmelerine sahne oldu. Fenikelilerin gücü, ticaretten kaynaklanıyordu. Dünyanın daha az gelişmiş bölgelerine yelken açıyorlar ve yerel halklarla iki tarafa da kâr sağlayan ticari anlaşmalar yapıyorlardı. Bu anlaşmalar çerçevesinde yerel halklar ellerindeki değerli maden ve mücevherleri Fenikelilere veriyor ve bunların karşılığı olarak da Fenikeliler onlara ellerindekini satıyorlardı: kereste. Bu alışveriş, günümüzde de çokuluslu ticaret şirketlerinin gelişmekte olan ülkelerle en sevdiği ticaret politikası olmaya devam etmektedir. Fenikeliler de Yunanistan, İtalya, Kuzey Afrika, İspanya ve Fransa ile ticaretlerini aynen böyle yürütmekteydiler. Elimizde onların neolitik İngiltere'ye kadar uzandıklarını gösteren kanıtlar vardır ve eminiz ki ilk karşılaşmalarındaki konuşmaları şu minval üzerine olmuştu:

FENİKELİLER: Selam soylu Britonlar. Bizler parlak altın, gümüş ve tunç alan tacirleriz ve sizlerle iki tarafın da kârlı tıkacağı bİr alışveriş yapmak istiyoruz. Söyleyin bize, elinizde değerli metaller var mı?
BRİTONLAR: Biraz konserve kutumuz var
FENİKELİLER: Biraz ne var buyurdunuz?
BRİTONLAR: Konserve
FENİKELİLER: Bunun ne olduğunu pek anlamadık
BRİTONLAR: Bilirsiniz işte, hani hazır torbanın içine koyulduğu kutular. Elimizde bir sürü var, ama açamıyoruz. Sahi, sizde açacak var mı?
FENİKELİLER: Bizim gitmemiz gerek
BRİTONLAR: Fakat daha yeni geldiniz! Kalıp da bizimle akşam yemeğine buyurun. Ağzınıza layık kara pudingimiz var.
FENİKELİLER: Siz hayalarımızı yiyin emi.

İngiltere ile ticaret uzun sürmedi, ama şansları varmış ki Fenikeliler bu arada yapacak başka bir iş buldular, örneğin bir alfabe icat ettiler. Çivi yazısı ile hiyeroglifi geliştirerek, hiç seslisi olmayan tam yirmi iki harfli bir alfabeydi bu. Countdown’ı (geri sayım) oldukça tekdüze kılan da buydu zaten, ama zamanla Yunanlar seslileri de eklediler ve Romalıların da katkılarıyla bugün kullandığımız alfabe ortaya çıkabildi. Ne yazık ki bu bile Countdown'ı pek okunabilir hale getirmeye yetmedi.

Dave Rear - Eğlenceli Dünya Tarihi


Bir sonraki bölüm hazırlandığında linki burada olacaktır
Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM