Geleceğin Kısa Tarihi

Jacques Attali - Geleceğin Kısa Tarihi


HİPERDEMOKRASİ KURULUŞLARI

Birçok olay yaşanacak, yeni teknolojiler ortaya çıkacak ve aniden tarih’in akışı değişebilecektir.

Yine şehirler insan hayatının geçeceği yerler olup, şehirde yaşayanların sayısı artacak, böylece önemli meblağlar şehirlerin altyapı ihtiyaçlarına kullanılırken, şehirler aynı zamanda en önemli vergi gelirine sahip olan yerler haline gelecektir ve geleceğin politik hareketi bu esas üzerine kurulacaktır.

Bu sırada devletler Pazar ataklarına karşı dayanabilmek amaçlı güvenlik, kamu sakinliği, özgürlük ve lisanın korunması gibi unsurlara önem vereceklerdir ve bu görevleri yerine getirirken zamanla sınırlar ortadan kalkacaktır. Her kıta, demokrasilerden bir Birlik oluşturacak ve her Birliğin, para sorumluluğu, Pazar şeffaflığı, çevre koruması, iç güvenliği, ortak alanın korunması vs gibi sorumlulukları olacaktır. Ayrıca kıtasal bir hükümeti ve bir Parlamento’su olacaktır. Avrupa Birliği’nde olduğu gibi, aynı kıtanın ülkeleri arasındaki sorunları çözmek amaçlı bir mercisi olmalıdır. Böylece Pazar demokrasisi dengesinin koşulları daha iyi konuma gelecektir ve Avrupa’da hiperdemokrasi başlayacaktır.

Birleşmiş Milletler organizasyonunun temelinin oluşturacağı dünya çapında yeni kuruluşlar oluşup Birleşmiş Milletler Yasası’nı dünya çapına yaymalıdırlar. Bu oluşumun güvenlik konseyi insanlığın korunmasına yönelik sosyal normlar oluşturup tüm dünya çapında uygulanmasını sağlayacaktır.

Uluslar arası mali kuruluşlar ise artık sadece en zenginlerin talimatlarını yerine getirmeyecektir. Bu dünya çapındaki hükümet, beyaz uyuşturucu trafiğine, köleliğe, mafyaya, iklim değişikliğine vs karşı askeri olanaklar sağlayacaktır. Zaman ilerledikçe Dünya çapında bir ceza mahkemesi gibi, yeni kontrol, savunma mercileri oluşacaktır. Dünya su ajansı, suyun kullanılabilirliğini muhafaza ederken, bir diğer merci tüketim mallarının niteliklerini kontrol edecektir ya da bir diğeri sigorta şirketlerini vs kontrol edecektir ve korsan ekonomisinin önüne geçecektir.

Merkez bankası kara para aklamaya çalışan her türlü kuruluşu Mali Birliğin dışında bırakıp başlıca paraların istikrarını sağlarken Tek Para’yı da yönetecektir. Kalkınma Bankası da Dünya çapındaki anayasayı uygulayan ülke ya da şehirlerini büyük altyapı projelerini finanse edecektir.

Tüm bu kuruluşların merkezlerinin aynı yerde olma zorunluluğu tabiî ki yoktur.

Jacques Attali - Geleceğin Kısa Tarihi


Bir sonraki bölüm hazırlandığında linki burada olacaktır.
Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM