Hayatın El Kitabı

Focus - Hayatın El Kitabı

İnternetteki en popüler konu ne?

Google'nin verilerine göre, en ilgi çekici konu herkesin umduğu gibi seks. Arabalar, elektronik alışveriş ve seyahat de seks kadar merak edilen konular arasında. Hatta bazı günler bu konular seksi geçebiliyor. İnternette arama motorlarının kullanımına yönelik yapılan araştırmalar, internete yapılan 10 girişten 7 sinin seksle alakalı olduğunu gösteriyor. Belirli bir konuda yapılan girişler göz önüne alındığında dünyaca ünlü pop yıldızları ve sinema sanatçıları ön sıralarda yer alıyor. Yine evcil hayvan sağlığına yönelik konuların da dünya genelinde sıklıkla tercih edildiği görülüyor.

Bikini ne zaman bulundu?

Bikini, sanıldığı kadar modern bir buluş değil. Sicilya'da, M.Ö 3. yüzyıldan kalma Roma evlerinin mozaiklerinden de anlaşıldığı gibi, kadınlar daha Roma döneminde "iki parçalı" giysiler giyiyordu. Fakat bikininin skandallar yaratan bir moda akımına dönüşmesi 1946'ya rastladı.

Louis Reard adında Fransız bir makine mühendisi, pamuktan, üstünde gazete yazıları olan bir bikini tasarımı yaptı. Bu giysi o yılın 5 Haziran' ında moda defilesinde yer aldığında büyük bir skandal yarattı. Reard, tasarımına niçin "bikini" adını verdiğini açıklamadıysa da, bu adın, defileden birkaç gün önce Marshall Adaları'ndaki Bikini mercanadasında yapılan Amerikan nükleer denemeleriyle bağlantılı olduğu sanılıyor. Bikinin yarattığı patlama, denemelerin patlamalarını çağrıştırmış olmalı.

Paralel aynalardaki görüntüler sonsuza kadar çoğalabilir mi?

Teoride evet Ancak, yerçekimi kanuna göre, her görüntü bir öncekinden daha yavaş olacaktır. Teknik olarak her yansımanın ufak bir ışın enerjisi kaybıyla aynanın üzerinde yumuşak bir görüntü yaratmasını sağlamak olanaksızdır. Aynı şey resim içinde resim fenomeni için de geçerlidir. Arkasında, sunduğu kanalı gösteren bir televizyon olan haber spikerinin görüntüsünü düşünün. Resimler gittikçe küçülecektir. Bu küçülme, yansıtılan enerjinin her seferinde biraz daha azalmasına da bağlıdır.

Cambridge Üniversitesinden Dr. Paul Alexander, "Bu konu deneysel fiziğin başlıca sorunlarından birisi. Özellikle de yerçekiminin ışık üzerinde, dolayısıyla görüntüde yaptığı değişikliği inceleyenler için. Bu inanılmaz küçük etki, sadece çok büyük uzaklıklarda ölçülebiliyor, bu da bir ışık dalgasının ayna üzerinde yansıtılıp geri gönderilmesi yoluyla yapılıyor. Bir süre sonra ışığın yolundaki değişime saptanıyor. Aynaların böyle bir şeye olanak vermesi için teknik olarak akıl almaz derece iyi olmaları gerekiyor ve tabi ki bu tür aynaların maliyeti de inanılmaz yüksek" diyor.

Güneş kremleri cilt kanserini önlüyor mu?

Araştırmalara göre, krem kullanımı, özellikle küçük çocuklarda "cilt kanserinin göstergesi" olarak kabul edilen ben sayısında önemli bir artış yaratıyor. Çünkü yapılan araştırmalar çocukların derisinin güneş ışınlarından daha fazla etkilendiğini gösteriyor. Koruma derecesi ne olursa olsun, hiçbir kremin güneş ışınlarını tamamen durdurması mümkün değil. Üstelik, kremler insanlarda belli bir güven duygusu yarattığı için, daha fazla güneşte kalmalarına neden oluyor. Bazı kremlerde olduğu ileri sürülen ve kanseri önleyici olarak sunulan p53 proteinin bu özelliği ise hala kesin olarak kanıtlanmış değil.

Mikrodalga fırınlar besinlere zarar veriyor mu?

Mikrodalga fırının özelliği, diğer fırınlara oranla çok daha hızlı olması. Yiyeceklere herhangi bir zarar vermesi söz konusu değil. Morötesi ışınlan, gibi elektromanyetik ışın formlarından biri olan mikrodalga enerjisi, yiyecek maddesinin içindeki su tarafından emilir. Ve bu ısı enerjisi, fiziksel ve kimyasal değişime yol açar. Microdalga fırınlar, kimyasal zinciri parçalayacak güce sahip değiller. Bu da tıp dünyasında "serbest radikaller" diye tanımlanan, reaktif ve potansiyel olarak kanserojen moleküller gibi zararlı kimyasal değişimlere neden olmadıkları anlamına geliyor.

Focus - Hayatın El Kitabı


Bir sonraki bölüm hazırlandığında linki burada olacaktır
Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM