İlklerin Kitabı

Trevor Homer - İlklerin Kitabı


TAŞ BÍNALAR

İlk taş binalar, çatıları hayvan derisi, postu ve ağaç dallarıyla örtülmüş olan barınakların yan duvarlarını oluşturmak için düzgün kesilmemiş gayri muntazam taşların üst üste dizilmesiyle oluşturulmuştur. Arkeologlara göre ilk dayanıklı taş yapılar ise, M.Ö.4000 yılları civarında güney Ítalya'nın Calabria bölgesinde görülmüş, sonra giderek tüm Avrupa'ya yayılmıştır.

Taş yapılar

İlk taş yapılar M.Ö.3100 yılında yan yana sıralanmış üçlü ya da dörtlü taş yığınları olarak görülmektedir. Üstüste dizilmiş taşlardan yapılmış bu yığınlar şekilsiz sütunlardan oluşmakta ve araları kalın kütüklerle desteklenmektedir. İlkin M.Ö. 2500 yılında Güney Gal bölgesi Pembroke'ta Prescelli Dağları eteklerindeki Avon nehri civarında yaklaşık 250 kilometrelik bir alanda görülen bu taş yapılar, M.Ö.2300 yılına kadar oldukça yaygınlaşmış ve bu tarihten itibaren onlara kum taşlarından yapılmış ilaveler söz konusu olmuştur. Bu doğrultuda Giant Sarsen tipi olarak kabul edilen ve Malborough Downs'tan itibaren yaklaşık 20 kilometrelik bir alanda taş yapıların özellikle yukarı kısımlarında pencere olarak kullanılmak üzere açılmış deliklerin bulunduğu ve kenarlarının kum taşlarından örüldüğü görülmektedir.

Piramitler

Taşların ilk kez muntazam olarak kesilmesi eski Mısırlılar tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda dünyadaki en önemli eserlerden biri olarak bilinen piramitleri yapmışlar, ancak bunları, sıradan halkın ikamet etmesi için değil, yalnızca içinde mezarları da bulunan ülke yöneticileri firavunların saray ve mezarı olarak kullanılmak amacıyla inşa etmişlerdir.

İlk Mısır piramidi M.Ö.2630 yılında Sakra'da inşa edilmiş olup, M.Ö.2687-2668 yılları arasında hüküm sürmüş ilk firavun Zoser için yapılmıştır. Basamaklı olarak da bilinen piramidin bu adı almasının nedeni, duvarlarında zeminden en tepeye kadar devam eden basamakların bulunmasıdır. Bu doğrultuda M.Ö. 2667-2648 yılları arasında hüküm sürmüş eski Mısır’ın en tanınmış mimarlarından biri olduğu bilinen Imhotep, sıradan biri olarak doğmuş olup, bu buluşu ve yeteneğinden dolayı önemli bir şahsiyet durumuna yükselmiştir. Ölümünden iki bin yıl sonra, M.Ö.550 yılında Mısır, Persliler tarafından fethedildiğinde, Memphis'te şifa dağıtıcı ve sağlık tanrısı olarak anılmaya başlanmış olup, sıradan halkın içinden çıkan tek tanrı konumunda halen Mısır halkı tarafından büyük saygı görmektedir.

Trevor Homer - İlklerin Kitabı


Bir sonraki bölüm hazırlandığında linki burada olacaktır.Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM