Osmanlı Sarayında Cinsel Sapkınlıklar

İsmail Metin - Osmanlı Sarayında Cinsel Sapkınlıklar


FATİH, GÖZDESİ KORNELYA'NIN ÜZERİNE ANNA'YI ALMASINI DEVLET İŞİ OLARAK GÖSTERİYOR

Fatih Sultan Mehmet, yüzlerce cariyesi ve gözdesi varken, Trabzon Rum İmparatorluğu'nun kralının kızı Anna ile evlendi. Bu durumu öğrenen ve en önde gelen gözdelerinden olan, Zağanos Paşa' nın kızı Kornelya (Hatice Sultan) bu duruma çok içerledi. Durumu Fatih' e bildirdi. Bir taraftan ağlıyor, bir taraftan da bu evliliği niye yaptığını soruyordu. Fatih olayı bir bahane ile açıklar. Evliliğinin bir devlet meselesi olduğunu, bunun için evlenmek zorunda kaldığını söyler.

Bilemiyoruz, Fatih'in bu evliliğinin veya her ikisinin neresi devlet işleri için sorunlu, ama bu durum eski gözdesi Kornelya'yı hiç de ikna etmeye yetmemiştir.

'''Haşa, gerçeği inkara mı kalkışacağız? Ne mümkün? Elbet doğru söylersiz... amma bildiğiniz gibi değildir, devlet işidir, öyle olması gerekmiştir? Hatice Sultan (Kornelya) doğruldu. Islak gözleri şimdi daha da irileşmişti.

'Anladımsa Arap olayım sultanım' dedi. Ne ola bu devlet işi dediğiniz.'

'Şöyle ki Trabzon Kralının kızı prenses Anna ile evleniriz fakat bildiğiniz bir evlilik değildir bu... aklınız ermez. Çünkü devletimin mukadderatını ilgilendiren bir mesele vardır ortada.' "

(Padişah Anaları - Ali Kemal Meram. Toplumsal Dönüşüm Yay. s. 154)

İsmail Metin - Osmanlı Sarayında Cinsel Sapkınlıklar


Bir sonraki bölüm hazırlandığında linki burada olacaktır.Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM