THOMAS HART BENTON

Malcolm Forbes - Nasıl Öldüler


THOMAS HART BENTON, 15 Nisan 1889 - 19 Ocak 1975

Bir zamanlar bir valinin güzel eşi, Thomas Hart Benton’dan kendi portresini yapması için ricada bulunmuş. Benton bunu yapamayacağını söyleyip şöyle açıklamış: “Sizin güzelliğiniz, deri kalınlığından içeriye işlemez. Resminizi yapsam, hoşunuza gitmeyecektir.” Sanatı da böyle açık sözlüydü. 1920’lerde ve 1930’larda sanat dünyasının çoğu soyutlaşırken, Benton, güney Missouri’deki çocukluğu ve gençliğiyle ilgili resimleri en canlı biçimde yapmayı sürdürüyordu. Bunlar arasında, soygun yapmakta olan Jesse James, pamuk toplayan ortakçı siyahlar, soluk benizli Ozark dağlıları da vardı. Eleştirmenler, Benton’un çalışmalarını pek “sofistike” bulmazlar, ama halk her zaman bayılmıştır ve bayılmaktadır. Gündelik Amerikan yaşamını gösteren dev mürayları pek çok kamu binasını, bu arada Truman Kütüphanesi’nin duvarlarını süslemektedir. Adaşı olan Başkan Harry Truman, Benton için, “Amerika’nın en iyi ressamı,” demiştir.

Benton yaşlanmaya başladığında, Kansas City, Missouri’deki taş evinin stüdyosunda resim yapmayı sürdürmüştür. “İnsan hayattan emekli olamıyor,” demiştir. “Öyle işinden emekli olur gibi olmuyor. Benim için hayatın kendisi bu. Bunu yapmazsam, ne yaparım ki?”

1974’te. Benton 84 yaşındayken, Nashville Müzik Vakfı’nın sipariş ettiği bir iddialı müraya daha başlamıştır. Bir süre sonra, mürayı bitiremeden öleceğinden korkmaya başlamış, onu zamanından önce teslim etmek için çalışma temposunu hızlandırmıştır. Bir sonraki kış geldiğinde mürayı bitirmiş, 19 Ocak 1975 gecesi, karısına mürayı imzalayacağını söylemiştir. Ama az sonra karısı onu, stüdyosunda yere serilmiş durumda bulmuştur. Benton mürayını imzalayamadan, kalpten ölmüştür.

Malcolm Forbes - Nasıl Öldüler


Bir sonraki bölüm hazırlandığında linki burada olacaktır.Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM