Tuhaf Gerçekler

Joel Levy - Tuhaf GerçeklerSüper Psişikler

Psişik güçlerle ilgilenen bilimsel dala “parapsikoloji” adı verilir. Parapsikologlar bazı insanların gerçekten de psişik güçleri olup olmadığını anlamak için laboratuar çalışmaları yapmakta; istatistikler çıkartmaktadırlar.


 Vahşi yetenekler

Bazı insanlar psişik olarak sayılmasa da kesinlikle normal olmayan etkileyici güçlere sahiptirler. Bunlara bazen “vahşi yetenek” denilir.

Elektrik ve manyetik insanlar

Bazı insanların kendilerine elektrik yükleyebildikleri ya da elektrik aletler üzerinde etki sahibi olabildiklerine dair bazı kanıtlar bulunmaktadır. Bunlar arasında kıvılcım çıkartma, yangın başlatma ya da statik elektrik güçlerini hareket ettirme sayılabilir. Bazılarının ise manyetik güçleri vardır. Metalik nesneler bu kişilere yapışır; bu kişiler de toprağa yapışabilir. Bu ilginç olguya dair tarihte bazı olaylar yaşanmıştır. Yine de bir takım şüpheli kişiler bunun yalnızca ilüzyon ve numara olduğunu düşünürler.

1. Liew Thow Lin, “Bay Magnet”: 2001 yılından beri bu 70 yaşındaki Malezyalı adam bir arabayı manyetik güçleriyle karnına yapıştırabildiğini söyleyerek gazetelere çıkmaktaydı. Aynı zamanda demirleri çenesine yapıştırabiliyordu.

2. Angelique Cottin, “Elektrik Kız”: 1846 yılında 14 yaşındaki Fransız kız, mobilyaları havada uçurmaya yetecek kadar çok statik elektrik enerjisi üretebilmekteydi. Aynı zamanda insanlara şok uygulayabiliyordu.

3. Lulu Hurst, “Georgia Mucizesi;” 1883 yılında 1885 yılına kadar Lulu Hurst “Georgia Mucizesi" olarak gündemde kaldı. Bir noktaya o kadar sıkı bir biçimde sabitlenebiliyordu ki dünyanın en güçlü adamı bile onu oradan ayıramıyordu.

4. Tenkaev ailesi: 1980’lerin sonlarında Rus Leonid Tenkaev, eşi, kızı ve torunu metalik nesneleri bedenlerine yapıştırabilme yeteneğine sahip olduklarını iddia ettiler. Leonid kendi bedenine 23.6 kiloluk metali yapıştırabiliyordu.

5. Jennie Moran: 1895 yılında bu 14 yaşındaki Missouri'li kız kıvılcım1ar saçmaya ve onun elini sıkan kimselere elektrik yüklemeye başladı. Yalnızca kucağına almak için kaldırdığı kedisinin ölümüne yol açtı.


X-ışını gözler

Bazı insanlar katı nesnelerin arasından gözleri bağlı bir biçimde arka tarafı görebildiklerini ya da kişilerin bedenlerinin içlerini görebildiklerini iddia etmektedirler. Böylelikle hastalıkları teşhis edebilmektedirler. Şüpheli kişiler bu yeteneğin de yalnızca bir kandırmacadan ve hurafeden ibaret olduğunu düşünmektedirler.

1. Küda Bux: 1930'larda ve 1940'larda dünyayı turlamış olan Hintli bir adamdır. Gözleri bağlı bir biçimde görebilme yeteneği sayesinde insanları hayrete düşürmüştür Yüksek bir kayaya gözleri bağlı bir biçimde tırmanabiliyor; yine gözleri bağlanmış bir biçimde yoğun trafik arasında bisiklete binebiliyordu. Gözleri bantla bağlanmış olmasına rağmen gazete okuyabiliyordu.

2. Natasha Demkina: Bu Rus genci 1998 yılından beri insanların içini ve hastalıklarını görebildiğini iddia etmektedir. Her ne kadar onu test eden İngiliz bilim insanları hayrete düşmemiş olsalar da onun asla yanılmadığı söylenmektedir.

Joel Levy - Tuhaf Gerçekler


Bir sonraki bölüm hazırlandığında linki burada olacaktır

Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM