Yerkürenin En Güzel Tarihi

Jacques Girardon - Yerkürenin En Güzel Tarihi

BİN ZAMANLI VALS

JACQUES GIRARDON: Neden tek bir yıldız değil de, bir Güneş ve dokuz gezegen?

ANDRE BRAHIC: Bu, astronomların uzun süredir merak ettiği bir konu. Güneş'in çevresini saran gezegenlerden ibaret güneş sistemi bir "hilkat garibesi" mi, yoksa bir yıldızın oluşmasından geriye kalan olağan bir artık mı.?. . Şimdilik bu soruya kesin bir cevap verilemiyor, ama pek çok yıldızın çevresinde gezegenler var gibi görünüyor. İlkel bulutsu, kendi çevresinde dönerken bir merkezkaç kuvveti doğuruyor olmalı. . .

JACQUES GIRARDON: Bulutsu neden kendi çevresinde dönüyordu?

ANDRE BRAHIC: Bu doğrudan doğruya Newton 'un çekim yasalarının bir sonucudur! Cisimler birbirini çektiği andan itibaren üç olasılık vardır: Başlangıçtaki atılıma bağlı bir yayılma, genel olarak Evren bu durumdadır; bir çöküntü, bundan az önce söz ettik; ya da dengede durmanın bir biçimi olan dönme hareketi. Evren'deki bütün cisimler dönerler. Gezegenler kendi çevrelerinde ve yıldızların çevresinde dönerler; yıldızlar kendi çevrelerinde dönerler; yıldız kümeleri gökadaların merkezlerinin çevresinde dönerler; gökadalar başka gökadaların çevresinde dönerler; gökada kümemiz daha başka şeylerin çevresinde döner. . . Evren'de her şey döner.

JACQUES GIRARDON: Aynı yönde mi?

ANDRE BRAHIC: Mutlaka öyle olmak zorunda değil. Bu, ilk baştaki koşullara bağlıdır. Belirli bir anda bir yerlerde biriken madde, dönme hareketinin yönünü belirleyecek bir pozisyonda ve hızdadır. Güneş sisteminde bütün gezegenler, Güneş'in kendi çevresindeki dönüş yönünde dönerler; bütün hepsi aynı bulutsunun dönmesinden doğmuşlarsa bu da son derece doğaldır.

JACQUES GIRARDON: Gezegene Batı dillerinde verilen "Planet" adı, hepsinin aynı planda, yani düzlemde yer almasından mı geliyor?

ANDRE BRAHIC: Kesinlikle hayır. Planet terimi Yunanca'dan gelir, anlamı göçebe'dir. Eskiler bu gökcisimlerinin yıldızlara bağlı olarak hareket ettiğini fark etmişlerdi. Yerküre'nin de başlı başına bir gezegen olduğunun, evrenin merkezi olmadığının, Güneş'in çevresinde döndüğünün anlaşılması yaklaşık 2000 yıl aldı.

JACQUES GIRARDON: Yani, bulutsu dönerken kendi içine çöküyordu.

ANDRE BRAHIC: Evet . Merkezde bir ilk-güneş parlamaya başladı. Ama akışkansılık olayları, bulutsunun bileşenlerinin birbirleriyle çarpışması ve merkezkaç kuvveti bulutsunun geri kalanının büzülmesini frenliyor, bir gaz ve toz diskinin oluşumuna zemin hazırlıyordu.

JACQUES GIRARDON: Neden bir disk?

ANDRE BRAHIC: Çarpışmalar ve neden oldukları enerji kayıpları yüzünden. En şiddetli çarpışmalar dönme ekseninin yönünde meydana gelir ve sistemi yavaş yavaş yassılaştırır. Bir bilgisayar simülasyonuyla, bunun deneyi kolayca yapılabilir. Bu doğal bir olaydır: Madde, merkezdeki bir cismin çevresinde disk biçiminde toplaşma eğilimi gösterir.

JACQUES GIRARDON: Füzelerin fırlatılmasında da aynı ilke mi geçerli? Füze fırlatma rampaları - Baykonur, Canaveral Burnu, Kuru - bu nedenle mi elden geldiği kadar ekvatora yakın yerlere kuruldu?

ANDRE BRAHIC: Kesinlikle hayır. O durumda fırlatma etkisinden yararlanılır, ama uzay yolculuğu acenteleriyle vergi mükellefleri için ne mutlu ki, çarpışma söz konusu değildir. Ama aradaki benzerlik, durumu anlamamıza yardımcı olabilir. Füze fırlatan herkes, bir uyduyu kutuplardan geçen bir yörüngeye yollamak için hatırı sayılır miktarda enerjiye ihtiyaç olduğunu bilir. Bir şeyin ekvator düzleminden kopması için o kadar çok enerji gerekir ki, bütün gezegenlerin aynı düzlemde, Güneş'in ekvatoral düzleminde bulunması, güneş sisteminin temelinin bir disk olduğuna ilişkin son derece güçlü bir işarettir; hatta bir kanıttır, bile diyebilirim. Güneş, şimdi çevresinde olan gezegenleri, gökada içinde yol alırken yakalamış olsa, bütün gezegenler farklı düzlemlerde hareket ederlerdi.

Jacques Girardon - Yerkürenin En Güzel Tarihi


Bir sonraki bölüm hazırlandığında linki burada olacaktır.
Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM