Büyük Patlamanın Işığı

Marcus Chown - Büyük Patlamanın Işığı

Evrenin Yapıtaşları

Hubble, Andromeda'da bulduğu Sefe'leri Samanyolu'ndakilerle karşılaştırdı ve gerçekten muazzzam bir uzaklıkta olduklarını keşfetti. Andromeda milyarlarca yıldızın Samanyolu'nun sınırlarının çok ötesinde yüzdüğü engin bir ada, ayrı bir galaksiydi.

Andromeda başka bir galaksiyse Hubble' a göre bunun anlamı açıktı; Samanyolu da bir galaksi olmalıydı. Bizim baktığımız yerden düz bir yıldız diski olarak görünse de, o da bir sarmal galaksi, uzayda hantalca dönen dev bir ateşli fırıldaktı.

Ayrıca Andromeda bir galaksiyse, gökyüzünde dağılmış diğer tüm sarmal bulutsular, yani evrenin derin karanlığında yanan dev yıldız fenerleri de birer galaksi olmalıydı. Bunun da ötesinde Samanyolu, uzaya serpilmiş milyarlarca yıldız takımından yalnızca biriydi. Gökyüzümüzde geniş ve parlak görünen Andromeda gibi galaksiler Samanyolu'na yakın, küçük ve soluk galaksilerse çok uzaktaydı.

Hubble böylece evrenin tahmin edilenden ne kadar büyük olduğunu ispatladı. Evrenin yapı taşları olan engin girdaplar ve yıldız kümeleri tanımladı.

Galaksiler en büyük teleskopların görüntüleyebileceğinden daha geniş sınırlara yayılır ve gitgide küçülerek ışık zerrelerine dönüşür. Bugün teleskoplardan görebildiğimiz evren milyarlarca metre genişliğindedir. Bu büyüklük başınızı ağrıttıysa, evreni bir kilometre yarıçapında bir küre olarak düşünün. Bu daraltılmış evrende bizim Galaksi, yaklaşık 200 milyar yıldızdan oluşan Samanyolu, küre merkezinde bulunur ve aşağı yukarı bir aspirin büyüklüğündedir.

Fakat Samanyolu yalnız değildir. Galaksiler kümeler şeklinde toplanma eğilimindedirler ve bizim Samanyolu da istisna değildir. Yerel Grup isimli küçük bir küme içerisindedir. Küme dahilindeki birkaç düzine galaksiden sadece Andromeda galaksisi oldukça büyüktür. Andromeda, uzayda yüzen ve bizden sadece 10 cm uzaklıktaki başka bir aspirindir.

Bizimkine en yakın başka bir galaksi kümesiyse yaklaşık 200 galaksiden oluşan Virgo Kümesi'dir. Bu cüce evrende, Virgo Kümesi bir futbol topu büyüklüğünde ve yaklaşık 3 metre uzaklıktadır. Daha uzak diğer kümeler aspirin büyüklüğünde binlerce galaksi içerebilir ve bizden birkaç metre uzakta olabilir. Galaksi kümeleri de kendi içinde Süper Küme adı verilen kümeler oluşturur. Aspirin büyüklüğündeki galaksiler uzayda ölçülebilir evrenin bir kilometre ötesine kadar toplanmıştır.

Marcus Chown - Büyük Patlamanın Işığı


Bir sonraki bölüm hazırlandığında linki burada olacaktır

Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM