LUCIA SANCHEZ SAORNIL

Queen Of The Neighborhood Kolektifi - Devrimci Kadınlar


LUCIA SANCHEZ SAORNIL (1897 - 1970)

Lucia Sanchez Saornil, İspanya İç Savaşı sırasında anarşizm için mücadele vermiş bir şair ve feministti. Fakir bir ailenin çocuğu olarak İspanya’nın Madrid şehrinde dünyaya gelmişti. Annesi genç yaşta iken ölmüş ve Lucia babası tarafından büyütülmüştü. Yazmaya başladığı yer olan Sanat Okulu’nda okurken, masraflarım karşılamak için santral memuru olarak çalışmaya başlamıştı. Lucia ilk şiirlerini, 1918’de Los Quijotes isimli avangard şiir dergisinde yayımladı ve takma bir erkek ismiyle lezbiyen erotik yazılar da yazdı.

20 yaşında iken anarşizm ile tanışacak ve deneysel şiirden ziyade devrimci şiire yönelecekti. İspanya Cumhuriyeti’nin tam bir burjuva saçmalıktan ibaret olduğunu düşünmüş ve o sırada İspanya’nın önde gelen anarşist partilerinden biri olan Ulusal İşçi Konfederasyonu’nun (CNT) sekreteri olmuştu. Kadınların özgürleşmesinin sesi olacak olan Lucia, sınıflar kadar, cinsiyetlerin eşitliğinin de önemli olduğunu savunuyordu. Savunduğu doktrin, anti-seksizmin evde başlaması gerektiği idi ve bu yaklaşımı, dönemindeki kimi erkekler tarafından pek sevilmemesine yol açtı.

Mercedes Comaposada ve Amparo Poch ile birlikte 1936’da Mujeres Libres’in (Özgür Kadınlar) kuruluşuna katıldı. ve Mujeres Libres dergisinin editörlüğünü üstlendi. Mujeres Libres, temel anarşist ilkelere, kadının patriyarkal toplumun prangalarından özgürleşmesine ve güçlü bir “kendin yap” kültürüne dayanıyordu. Örgüt, daha önce veya İspanya iç Savaşı sırasında kendiliğinden gelişen anarşizmi gerçekleştirmek için çalışan yirmi bin kadın üyeden oluşuyordu.

Lucia 1938’de, İspanya’yı faşistlerden geri almak amacında olan Uluslararası Antifaşist Dayanışma Genel Konseyi’nin sekreteri olmuştu. Aynı yıl, daha sonra hayat arkadaşı olacak olan America Barroso ile tanışacağı Valencia’ya taşındı.

1939’da iki kadın Fransa’da sürgünde yaşadılar. Ancak 1941 yılında, lezbiyenlikleri nedeniyle bir Alman toplama kampına gönderilme tehdidi altında İspanya’ya geri döndüler ve Lucia 1970 yılında kanserden ölene kadar Valencia’da birlikte yaşadılar. America, onun mezar taşma şöyle yazdırmıştı:

“Pero... ¿es verdad que la esperanza ha muerto?” (“Peki ama... Umudun öldüğü doğru mu?”).

MUJERES UBRES

Önce İberik yarımadasının kadınları ayaklandı
ışıklara gebe ufuklara doğru
ayaklarını sağlam basarak alev alev yollarda
masmavi gökyüzüne karşı.
Yaşamın vaadini doğrulayarak
Geleneğe meydan okuyoruz
sıcak kiline biçim veriyoruz
acıdan doğmuş yeni bir dünyanın.
Bırakın da geçmiş kaybolsun hiçlik içinde!
Düne niye aldıracağız ki!
KADIN sözcüğünü yeniden yazmak istiyoruz.
Dünyanın kadınları ayaklandı önce
ışıklara gebe ufuklara doğru
alev alev yollarda
ileri, ileri... ışıklara doğru.

Queen Of The Neighborhood Kolektifi - Devrimci Kadınlar


Bir sonraki bölüm hazırlandığında linki burada olacaktır.

Share this article :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

 
SUPPORT / DESTEK : ATLAS
Copyright © 2014 ATLASİZM